Kui spordikompensatsioon, lisapuhkepäevad või erinevaid tervisepaketid kuuluvad sageli töötajate motivatsioonipaketi juurde, siis aina populaarsemaks võimaluseks on muutumas ka tööandjapension, aitamaks kaasa töötaja rahatarkuse ja finantsilise heaolu kasvatamisele. Mida tööandjapension endast kujutab ning milliseid võimalusi see osapooltele annab, räägib Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
Kolm peamist võimalust
Tööandjapensioni puhul on tegemist võimalusega, kus üks osa töötasust suunatakse töötaja valitud kolmanda samba pensionifondi. “Kuna töötaja saab ise valida, kuidas, millises mahus ja millisesse fondi raha kogutakse, on valikuvabadus suur ning võimalusi erinevaid,” sõnas Madisson.
Kuivõrd töötaja saab sobiva lahenduse osas kaasa rääkida, kasutatakse Madissoni sõnul enamasti kolme peamist varianti. “Ühe võimalusena võib leppida tööandjaga kokku, et viimane kannab kolmandasse sambasse töötaja boonused. Teine võimalus on suunata üks osa palgasummast otse töötaja valitud pensionifondi. Kolmanda võimalusena saab kasutada kombineeritud skeemi, kus tööandja motiveerib ja paneb ühe osa ise ning töötaja lisab omalt poolt teise osa,” tõi ekspert välja.
Kuna brutopalgast arvestatud protsent või boonused ei liigu läbi töötaja arveldusarve, vaid lähevad otse valitud fondi, on investeering seega märksa efektiivsem ainuüksi põhjusel, et tulumaksu pole antud summalt tarvis tasuda. Seega, tänu maksusoodustusele saab töötaja sellest rohkem kasu.
Lihtne näide: kui 1000-eurose preemia puhul saaks tööandja kanda töötaja pensionifondi 964 eurot, siis otse arvelduskontole jõuaks sellest vaid 771 eurot. Veelgi enam: kuna kolmandasse sambasse jõudes pannakse kogunev raha omakorda kasvama, on tööandjapensionist saadud võit veel suurem.
Kasvatab lojaalsust
Tööandjapension võimaldab töötajal oma finantse kindlustada ning tulevikuks valmistuda. Ent mida on sellest võita tööandjal? “Suurettevõtted on järjest rohkem tööandjapensioni vastu huvi tundmas ning seda teed läinud, et seda võimalust oma töötajatele pakkuda. Kindlasti oleks sellest palju võita ka väikeettevõtetel, kuna tööandjapension on mõnes mõttes konkurentsieelis.”
Uuringute põhjal kasvatab tööandjapension töötajate lojaalsust, tänu millele ollakse tööandjaga pikaajalisemas töösuhtes. “Samuti annab tööandja sellega märku, et on sotsiaalselt vastutustundlik ning hoolib oma töötajatest,” selgitas Madisson.
Kuna Sotsiaalministeeriumi tellitud pensionitarkuse uuringust selgus, et tööandjapensioni pakkumine on eestlastele oluliselt atraktiivsem kui teistest rahvustest inimestele, seda nii panustamise tõenäosuse kui ka mahu osas, soovitab Madisson selle võimaluse peale mõelda ka kõigil tööandjatel, kes otsivad võimalusi oma töötajate motiveerimiseks.
“Tööandjapensioni teadlikkus on Eestis kindlasti paranemas ning tööd selle nimel tehakse väga palju. Kui töötajal on võimaluse kohta küsimusi, võiks tööandjapensioni kohta kindlasti uurida kas personalitöötajate või ettevõtte juhtkonna käest,” kinnitas ekspert.