Mitu pensionifondi korraga? Kaks põhjust, miks inimesed pensionifonde kombineerivad

Madissoni sõnul esineb reeglina kaks peamist põhjust, miks inimesed osakuid mitmesse erinevasse fondi vahetavad.Foto: Shutterstock

Ehkki lõviosa pensionifondidesse investeerivatest inimestest paigutab varasid ühte fondi korraga, tuleb paljudele sageli üllatusena, et tegelikult on võimalik pensionifonde omavahel kombineerida. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson selgitab, mis on sellise investeerimisvõimaluse eelised ja puudused.

Kombineerimine on võimalik

Madissoni sõnul on mitmesse fondi korraga investeerimine tõepoolest võimalik. “Turul leidub väga palju erinevaid pensionisambaid ning igaühel on vaba voli valida üks või mitu fondi, sõltuvalt vajadustest ja eesmärkidest,” sõnas ta. Küll aga tuleb arvestada, et II ja III samba puhul võivad tingimused ja lahendused veidi üksteisest erineda. 

II samba puhul saab jooksvalt teha sissemakseid  ainult ühte pensionifondi – see on inimese aktiivne fond. Kui aga inimesel on fondi osakuid juba kogunenud, on võimalik neid vahetada mitmesse erinevasse fondi korraga. “Selle käiguga luuakse investori profiilile kõige sobivam portfell,” selgitas fondijuht.

Kaks peamist põhjust, miks kombineerimine võib olla kasulik

Kuid miks võiks kombineerimine vajalik olla, kui pensionifondid on juba eos niigi hästi hajutatud? Madissoni sõnul esineb reeglina kaks peamist põhjust, miks inimesed osakuid mitmesse erinevasse fondi vahetavad.

“Kindlasti on see põhjendatud samm siis, kui inimene läheneb pensionieale ja soovib kõrge riskiga fondi vahetada väiksema riskiga fondi vastu. Kuna pensioni lähenedes oleks mõistlik üleliigsetest riskidest hoiduda, võib aktsiatesse investeerivale pensionifondile tuua kõrvale lisaks ka madalama riskiga varad,” selgitas ekspert.

Teine sagedasem põhjus puudutab investori personaalset eelistust. “Kuigi pensionifondid on hästi hajutatud, soovib üks osa investoreid paigutada varasid korraga näiteks aktiivse ja passiivse juhtimisega pensionifondidesse või hoopis erinevate fondivalitsejate pensionifondidesse. Samuti pöördub järjest rohkem inimesi ka jätkusuutlike pensionifondide poole, mis sobib paremini näiteks isikliku maailmavaatega. Seega saab personaalseid eelistusi kindlasti ellu viia.”

Vajadusel konsulteeri spetsialistiga

Veelgi paindlikumad on võimalused III samba puhul – nii võib püsimaksekorralduse teha korraga mitmesse pensionifondi. “Kuna III samba puhul ei peeta pensionimakseid töötasust kinni, võib investor vastava summa ise määrata ja varasid paigutada. Vajadusel võib fonde alati vahetada ja luua oma isikliku pensioniportfelli,” ütles ta.

Ka III samba puhul on kombineerimine tervitatav pensioniea lähenedes või personaalse investeerimisplaani elluviimiseks. Siiski rõhutab Madisson, et osakute vahetamisel tuleks end aegsasti kurssi viia ka võimalike kuludega. “Kindlasti tuleks arvestada, et osakute vahetamisega kaasnevad tehingukulud – seetõttu pole pidev vahetamine efektiivne ega tasu ennast ära. Kui aga investoril on kindel põhjus, miks osakuid vahetada, võib seda soovi korral kaaluda,” sõnas ta.

Kui kombineerimine valmistab segadust, võib Madissoni sõnul alati pöörduda panga või fondivalitseja poole, kes oskab inimese profiilile vastavalt välja pakkuda kõige sobivama lahenduse. “Kindlasti võiks pensioniea lähenedes või kombineerimise vastu huvi tundmisel konsulteerida asjatundjaga,” ütles ekspert.

Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.