Pühadele eelnevad kuud on magus tööaeg petturitele, kes erinevate ostupühade ajal inimestelt raha välja meelitada soovivad. Luminori pettuste tõkestamise spetsialist Veiko Kiik toob välja, kuidas pettust ära tunda ning miks pole võimalik pettuse tõttu kaotsi läinud raha niisama lihtsalt tagasi saada.
Investeerimispettusi kõige rohkem
Ehkki suur hulk inimesi on tõenäoliselt vähemalt korra kokku puutunud võimaliku ostupettusega, on kahjusumma poolest Eestis kõige kõrgemal kohal just investeerimispettused. “Kui ostupettuse puhul võib inimene ilma jääda paarikümnest eurost, siis investeerimispettuste puhul ulatub kahju sageli mitmete tuhandete eurodeni,” sõnas Kiik.
Ent miks on investeerimispettusi nii palju? Eksperdi sõnul rõhuvad petturid sageli inimloomuse nõrkadele kohtadele nagu ahnus, kiiresti rikastumise soov või tugevad emotsioonid nagu hirm. “Kui keegi lubab olemasoleva summa vaid paari kuuga näiteks kahekordistada, siis tekib paljudel soov sellega kaasa minna ja vaadata, mis juhtub.”
Kuna sageli kiirustab pettur ohvrit tagant ning väidab, et teist nii head võimalust ei tule, sunnib ka hirm millesti heast ilmajäämise ees ohvreid kiiremini otsuseid langetama. “Sageli hirmutatakse inimesi ka telefoni teel, et kui nad kohe mõnda vajalikku liigutust ei tee, jäävad nad kogu oma rahast ilma,” tõi Kiik näite.
Korda üle ABC
Ehkki eestlaste rahatarkus on küll järjest paranemas, nendib ekspert, et pettuste puhul kipuvad kitsaskohad selgemini välja joonistuma – seetõttu oleks mõistlik kasvatada rahateadlikkust ning süvendada vajalikke taustateadmisi.
“Kindlasti tuleks uurida, kes on see teine osapool, kes sinuga parasjagu ühendust võttis – kas sa ikka tead teise osapoole tausta? Mida täpsemalt ja paremini end sellega kurssi viia, seda parem. Kindlasti tuleks vältida võõrastele eraisikutele raha kandmist või PIN-koodide edastamist, kuna kaotatud summasid on pea võimatu tagasi saada,” rõhutas Kiik.
Samas tuleks end kurssi viia investeerimise ABC-ga ning selgitada välja, millist võimalust hetkel ikkagi investeerimiseks pakutakse. “Oluline on tunda toodet, millesse oma raha panustada soovitakse. Sealhulgas tuleb mängu ka riskitaluvus, kuna risk kaasneb igasuguse investeerimisega. Seetõttu on oluline teha selgeks, kuhu sa investeerid ning mille pealt täpsemalt tulu teenitakse ehk kust tuleb kasum.”
Pettuste välimääraja ehk neli punast lippu
- Pakkumine, mis on liiga hea, et olla tõsi. Kui sinu vara lubatakse lühikese perioodiga kahe- või kolmekordistada, siis ainuüksi see on märk võimalikust investeerimispettusest.
- Otsus tuleb teha kohe. Kui otsuste tegemiseks järelemõtlemisaega ei anta, on see üldjuhul väga suur ohumärk.
- PIN-koodide küsimine. Sinu PIN-koodid on unikaalsed ning neid ei tohi mitte mingil juhul kolmandate osapooltega jagada.
- Kas sul on olukorrast selge ülevaade? Kui sa ei saa täpselt aru, kellega suhtled, kellele su raha läheb või millesse sa investeerid, siis on see selgeks ohumärgiks. Usaldusväärne investeering on selge ja arusaadav.
Petturite pidupäevad
Kuivõrd lähikuudel hakatakse valmistuma eesootavateks jõulupühadeks, jääb nende nädalate sisse ka erinevaid ostupühi nagu E-smaspäev (11. november) ja Black Friday (29. november). Veiko Kiik paneb südamele, et pühadele eelnevad nädalad on petturite jaoks samuti pidupäevad.
“On loomulik, et me kõik otsime pühade eel häid pakkumisi, ent kindlasti tasub ettevaatlik olla liiga heade pakkumiste suhtes, mis ei tundu järele mõeldes kuigi tõenäolised. Samuti tuleb hoolikas olla erinevate järelturuplatvormidega ning veenduda, kas ostu eest tasumine ning kauba kättesaamine on kliendi jaoks arusaadav,” näitlikustas ta.
Kuna pettuse puhul teeb inimene oma valikud ise, on see ka põhjus, miks pole pettuse tõttu kaotsi läinud raha võimalik niisama lihtsalt tagasi saada. “Kui annaksite tänaval juhuslikule möödakäijale 20 eurot ning hiljem seda kahetseksite, pole samuti võimalik seda raha enam kunagi tagasi saada. Pettustega on paraku samamoodi: juba välja käidud raha on väga keeruline, kui mitte võimatu tagasi saada. Seetõttu tuleb olla oma rahaga väga hoolikas,” sõnas Kiik lõpetuseks.