Iga välisreisiga kaasneb teatud hulk teadmatust, mis on otseselt seotud rahaga. Millises valuutas sihtriigis tasuda, kui palju sularaha kaasa võtta ning mis saab siis, kui sularaha saab otsa – need on vaid üks hulk korduma kippuvatest küsimustest.
Mida reisimisel tähele panna ning kuidas rahaga seotud muresid vältida, räägib Luminori kaartide üksuse juht Grigori Ilkevits.
Kõik ei pruugi vastutustundlikult käituda
Et reisile tuleks alati kaasa võtta teatud hulk sularaha, kimbutab inimesi sageli küsimus, mida teha siis, kui seda ei jätku ning ühel hetkel läheb vaja lisa, kuid kohalikku sularahaautomaati kardetakse. Ilkevitsi sõnul on hirm võõraste sularahaautomaatide ees mõneti küll arusaadav, kuid sellegipoolest ei tasuks automaadist raha väljavõtmist karta.
“Põhjus, miks inimesed on sageli välismaal sularaha väljavõtmise osas skeptilised, seisneb selles, et turg on väga lai – nimelt leidub väga palju osapooli ja panku, mis ei käitu kliendi suhtes kuigi vastutustundlikult,” kommenteeris ta.
Näiteks pakuvad teatud pangad küll ATMi teenust ning ehkki välismaalt tulnud klient on kursis, et tema kaardi puhul teenustasu rakenduda ei tohiks, tehakse seda ikkagi. “Paraku võivad mõned pangad rakendada teenustasu isegi siis, kui kodupank on öelnud, et see on kliendi jaoks tasuta,” lisas ta.
Jälgi, mida ütleb sulle sularahaautomaat
Seetõttu tasub kindlasti veenduda, millist informatsiooni välismaal kasutatav ATM ekraanile kuvab. “Kui lisateenustasust ekraanil ei teavitata, ent hiljem on konto väljavõttel näha, et see ikkagi rakendus, võib klient kindlasti oma kodupanga poole pöörduda. Pangana kaitseme kindlasti sellisel juhul kliendi huve ja hoolitseme selle eest, et teenustasu tagasi maksta,” märkis Ilkevits.
Selline stsenaarium aga ei rakendu juhul, kui sularahaautomaadi ekraanile kuvatakse teavitus, et tehingu eest küsitakse lisatasu. Sellisel juhul ei õnnestu kodupangal sekkuda.
Reeglina on võimalik teenustasu tagantjärgi tühistada ning pank kannab selle summa kliendi kontole tagasi. “Õnneks pole väga palju panku, kes lisateenustasu küsiksid, mistõttu peaks sularaha väljavõtmine olema siiski pigem lihtne ning lisatasuta. Luminor Black kaardiga saab sularaha välja võtta koguni 400 euro piires, seega julgen seda kindlasti soovitada, seda ükskõik millises piirkonnas,” lisas ta.
Võta raha välja kohalikus valuutas
Sularahaautomaadi kasutamise puhul kehtib veel üks tähtis reegel. “Alati tasub sularaha välja võtta selles valuutas, mida sihtkohas kasutatakse. Kui sa lähed Inglismaale, siis võiks sularaha välja võtta naelades, kuna pangad võtavad lisateenustasu ka konverteerimise ehk Dynamic Currency Conversion (DCC) eest,” märkis ta.
Enne reisile siirdumist oleks soovitatav üle vaadata ka pangakaardile rakenduvad tingimused, kuna just paindlike võimalustega maksekaart on välismaal viibides kõige mugavam viis toodete ja teenuste eest tasumiseks. “Julgen öelda, et Luminor Black maksekaart kuulub raudkindlalt premium klassi segmenti,” kinnitas ta.
Väga eriliseks teeb kaardi ka see, et kehtib reisikindlustus, seda kogu perele ja kogu maailmas. “Samuti on Luminor Black kaartidel võimalik tellida Priority pass, mis võimaldab ühekordse lisatasu eest mugavalt külastada äriklassi lounge’e ning nautida seal veedetud aega täiel rinnal,” näitlikustas Ilkevits.