Sul on idee, kuidas Eesti paremaks muuta? NULA inkubaator paneb sellele õla alla

Kuivõrd NULA suurim eesmärk on luua jätkusuutlikke ja kasvupotentsiaaliga sekkumisi, annab inkubaator kõik vajalikud teadmised ja oskused selleks, et algatused elujõuliseks kasvatada.Foto: Shuttestock

NULA inkubaatori 9. hooaeg on avatud ning ootab kandideerima kõiki, kes soovivad ühiskonda muutva idee idanema panna ning selle kiiremaks korras teoks teha. “Lähme sellele hooajale vastu väga suure elevusega, kuna kogemust ja kompetentsi ning inspireerivaid näiteid tuleb iga aastaga aina juurde,” kinnitab NULA inkubaatori projektijuht Karin Kruup. Kandideerida saab 30. aprillini.

Inkubaator ühiskondlikult mõtlevale inimesele

NULA inkubaator sündis 2016. aastal ja selle kutsus ellu Kodanikuühiskonna Sihtkapital koostöös Heateo Sihtasutusega. “Kui võrrelda NULA mõne teise inkubaatori või kiirendiga, siis meie puhul on kõige tähtsamal kohal ühiskondliku probleemi lahendamine. Inkubaatorist kasvavad välja lahendused, millest on mõne ühiskondliku murekoha parandamisel reaalne kasu,” kirjeldas Kruup.

Senise kaheksa hooaja jooksul on kinnitust saanud fakt, et innovaatilisi ideid, millega varasemalt inkubaatorisse on kandideeritud, jagub Eesti inimestel jätkuvalt ning tuleb aina juurde. “NULA on tänaseks Eestis päris tuntud ning väga suur hulk ühiskondlikult mõtlevatest ja/või ettevõtlikest inimestest on ühel või teisel moel meiega seotud olnud – kas osalejana või siis hoopis mentori rollis,” ütles ta.

Kui kaheksa hooaja jooksul on inkubaatorisse esitatud 626 ideed, siis tänaseks on arenguprogrammi läbinud neist 71. Tuntumate algatuste hulka kuuluvad näiteks Topsiring, Vaikuseminutid, Asendusõpetajate programm, erilisemate hulka näiteks Köömen, mis toetab sisserändajate tööturule sisenemist toitlustusvaldkonnas. Nii võib idee aidata lahendada mistahes ühiskondlikku probleemi – peaasi, et tegijatel oleks soov see ellu viia.

Lahendusest tähtsam on probleem

Kuid milline teadmiste või kogemuste pagas endaga NULA inkubaatorisse kaasa võtta? Kruupi sõnul võib kandideerida ilma igasuguse ettevalmistuseta – peaasi, et oleks tugev idee ja mõni sõber või mõttekaaslane, kellega see üheskoos idanema panna. 

“Programmi jooksul mõeldakse välja kõige efektiivsem ja parem meetod, kuidas seda probleemi lahendada. Seega ei pea kandideerija teadma, mis täpsemalt tema pakutud probleemi kõige paremini lahendada võiks, kuna inkubaator just sellele küsimusele keskendubki,” kinnitas Kruup.

Inkubaatori käigus aitavad ja juhendavad valituks osutunud meeskondi erinevad tippspetsialistid: mentorid, kellel on vajalikud oskused ideede testimiseks, aga ka teadmised, kuidas need võimalikult tõhusalt ja kiiresti tööle saada.

“Sageli võib mentorluse käigus selguda, et see lahendus, mida esialgu vaimusilmas ette kujutati, ei pruugi olla kõige parem või seda pole sellisel kujul tegelikult tarvis. Seetõttu õpetame osalejatele, et kõige tähtsam on armuda probleemi, mitte lahendusse, sest just lahenduskäik võib programmi jooksul palju muutuda,” sõnas Kruup.

Kuidas kandideerida?

Inkubaatorisse kandideerimiseks tuleb täita lühike veebivorm nula.ee kodulehel ja kirjeldada  probleemi, mida lahendada soovitakse. “Olemas võiks olla ka esialgne hüpotees lahendusest, mida programmi jooksul testida soovitakse, kuid rohkem ettevalmistust kandideerimiseks tarvis ei lähe.”

Kuivõrd NULA suurim eesmärk on luua jätkusuutlikke ja kasvupotentsiaaliga sekkumisi, annab inkubaator kõik vajalikud teadmised ja oskused selleks, et algatused elujõuliseks kasvatada. Lisaks pälvivad kuni kolm algatust Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist kuni 25 000 eurot stardiraha ning oma eripreemia annab ka Luminor.

“Ettevõtluses annavad järjest enam tooni vastutus ja hoolimine. Seepärast usume, et just ühiskondlikke probleeme lahendavatest ideedest võib areneda midagi sellist, mis muudab Eestit ja maailma paremaks,” sõnas Luminori äripanganduse juht Marjan Savtšenko. “Meil on hea meel olla kolmandat aastat NULA inkubaatori toetaja ja panna välja ka eripreemia.”

Varasemalt on Luminori eripreemia pälvinud Claar Education, kes töötas välja abimaterjalid koolijuhtidele õppekava uuenduste tegemiseks, ja Digiõps, mis pakub digitaalseid reaalajas toimuvaid kontakttunde koolides, aga ka eraviisiliselt täiendavat toetust vajavatele õpilastele.

NULA inkubaatori kõige olulisem eesmärk on, et arenguprogrammi käigus sündinud organisatsioon või ettevõtmine elaks kindlasti oma elu edasi. “Statistika on näidanud, et enamik algatustest, mis stardikapitali on saanud, jätkavad tegutsemist ka praegu – seega on läbikukkumise tõenäosus väga väike,” lisas Kruup.

Ent kust ammutada ideede jaoks inspiratsiooni? Hiljuti alustas NULA uus podcast “Kas viga näed laita?”, mida saab kuulata YouTube’ist, Spotifyst ja Delfi Taskust. Samuti võib ideid ammutada NULA kodulehelt. Inkubaatorisse saab kandideerida 30. aprillini. “Kui idee on olemas ja soov see teoks teha, soovitan kindlasti kandideerida!” ütles Karin Kruup lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.