Üllatav trend kinnisvaraturul: ekspert räägib, mille vastu hetkel enim huvi tuntakse

Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel RebaneFoto: Luminor

Kuigi eestlaste huvi uue kinnisvara ostmise vastu on viimaste aastatega võrreldes raugenud, ei tähenda see, et kinnisvaraturul uluks ainult tuul. Vastupidi: Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane kinnitas, et teatud tüüpi kinnisvara vastu on huvi viimastel kuudel märgatavalt tõusnud.

Kevadine buum jääb tõenäoliselt tulemata

Tanel Rebase sõnul toimub kinnisvaraturul jätkuvalt ostu- ja müügitehinguid, kuid siiski pole maht võrreldav aastatetaguse kõrgajaga. See aga ei tähenda, et huvi kodu soetamise vastu oleks täielikult kokku kuivanud.

“Veebruaris oli väljaantavate laenude maht eelmise aasta tasemest madalam, kuid tuleb arvestada, et möödunud aasta statistikasse kuulusid ka 2–3 aastat tagasi broneeritud uusarenduskorterite kodulaenu väljamaksed,” kirjeldas Rebane.

Praegust olukorda peab Rebane stabiilseks ning suure tõenäosusega tõotab see kevadel ka jätkuda – see tähendab, et iga-aastane kevadine aktiivsus jääb sel aastal tõenäoliselt tagasihoidlikuks. Selle taga näeb ekspert erinevaid põhjuseid.

“Kindlasti mõjutab otsuste tegemist endiselt kõrge euribor, mistõttu on otsus pausile pandud. Kuna kevadine aktiivsuse tõus puudutab sageli suvilaid ja maamaju, on sellist tüüpi kinnisvarast saanud tänaseks luksuskaup. Seega võib arvata, et sel aastal väga suurt aktiivsuse tõusu tehingutes näha ei ole,” ennustas ta.

Kinnisvaraarendajatel on käes rasked ajad

Rebase sõnul on kõige ebasoodsamas olukorras kinnisvaraarendajad, kel pole madala huvi tõttu võimalik uute objektidega alusada. “Tavaliselt hakatakse arendust ehitama siis, kui umbes kolmandik sinna planeeritavast kinnisvarast on broneeritud. Praegu on näha, et selle jaoks tuleb arendajatel kõvasti pingutada, kuna huvi on kõrgete hindade tõttu raugenud,” tõdes ta.

Samal ajal aga ei saa huvi langusest rääkida eksklusiivse kinnisvara puhul. “Kuna ostjate profiil on luksuskinnisvara puhul mõnevõrra erinev, mõjutab euribor nende laenuvõimekust ja finantsseisu märgatavalt vähem. Seetõttu on näha, et eksklusiivset kinnisvara arendatakse Tallinnas tempokalt ning kortermaju kerkib muudkui juurde.”

Huvi on tõusnud maja ehitamise vastu

Kuigi huvi kinnisvara ostmise vastu on eelmiste aastatega võrreldes mõnevõrra väiksem, on Rebase sõnul viimasel ajal tõusnud huvi ka kinnisvara ehitamise ja renoveerimise vastu – näiteks otsitakse atraktiivses piirkonnas asuvaid maamaju, mida saaks aastaringseks elamiseks kohandada. “Heas asukohas asuvate suvilate või kruntide hinnad on seetõttu väga kõrged – paljude ostjate puhul ei hakka hammas kahjuks sellele peale.”

Ehitamise vastu tõusnud huvi lükkab eksperdi hinnangul tagant üks oluline põhjus. “Tõenäoliselt on paljud tänaseks mõistnud, et praegune kinnisvara väärtus on nii palju tõusnud, et selle müümisest saadava tuluga on võimalik soetada krunt ja ehitamist alustada – kodulaen võetakse appi alles ehituse viimases faasis,” selgitas Rebane.

Kuivõrd huvi on tõusnud ka renoveerimise vastu, tuletab Rebane meelde, et paljudel juhtudel on laenu taotlemiseks tarvis lisatagatist. “Kindlasti tasub tingimuste osas panga halduriga nõu pidada ning arvestada ka lisatagatise olemasoluga, mida enamasti tarvis läheb,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.