USA presidendivalimised – kas oht või võimalus aktsiaturgudele?

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur MadissonFoto: Luminor

Kui kära eesootavate USA valimiste ümber hoogustub, on lihtne unustada laiemat pilti, mis paistab aktsiaturgude vaates hetkel üsna soodne. Ajalukku vaadates ei tohiks unustada, et poliitilise riski ületähtsustamine võib investeerimisvõimalused mööda lasta, kirjutab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Sõltumata sellest, kumb kandidaatidest Valgesse Majja valitakse, seisab Ühendriikide majandus kindlatel jalgadel. Bloombergi koostatud konsensushinnangute kohaselt peaks USA tänavune SKP kasvama 2,6% ja tuleval aastal 1,9%. Lisaks viitavad hiljutised makroandmed kasvunäitajate stabiliseerumisele kogu maailmas, eriti Euroopas ja ka arenevatel turgudel. Inflatsioon on märgatavalt aeglustunud, kusjuures mõned piirkonnad, näiteks euroala, on isegi langenud allapoole inflatsiooni sihtmäärasid. 

Kujunenud keskkond on võimaldanud suurematel keskpankadel kogu maailmas rahapoliitikat lõdvendada, mis on ajalooliselt ka finantsvarade tootlust soodustanud. Lisaks paistavad ettevõtete tulud ja bilansid tugevad ning eeldatakse, et see tugevus jätkub üldjoontes ka järgmisel aastal. Analüütikud prognoosivad S&P 500 ettevõtetele sel aastal tulude kasvuks umbes 9% ning 2025. aastal on oodata veelgi kiiremat kasvutempot.

Pilk ajalukku

Oluline on arvestada ka tehniliste ja hooajaliste trendidega. Ajalooliselt on aktsiad kaldunud aasta viimastel nädalatel rallima olenemata valimistulemustest, kuna uue administratsiooni ametisseastumise lähenemisega väheneb ka tulevase poliitikaga seotud ebakindlus. Samuti on viimasel ajal nähtavalt paranenud turu hõlmatus, kuna üha rohkem aktsiaid kogu maailmas on tõusnud.

Ajaloost sarnaseid näiteid otsides, kus USA presidendivalimistel ilmselge soosik puudub ja valimisvõitlus on väga tasavägine, siis reeglina on aktsiaturud kampaaniaperioodil näidanud nõrkust, kuid võtnud pärast valimisi tõusukursi. Üheks võimalikuks selgituseks sellele on mõlema kandidaadi poolehoidjate ettevaatlik investeerimiskäitumine enne valimisi, kartes oma lemmiku kaotust, mis turgude liikumist pärsib. Valimiste järel aga lähevad võitnud kandidaadi poolehoidjad turule ostma, samas kaotaja poolehoidjad jätkavad varasema ettevaatlikkusega. Netomõju turule on aga tänu ühe poole aktiveerumisele pärast valimisi positiivne.

Määrab kontroll kongressi ja senati üle

Ehkki valdavalt toetavad aktsiaturge praegu positiivsed tegurid, võib USA valimistulemus trende märgatavalt mõjutada, ennekõike maailma eri piirkondi vaadates. Kui vabariiklaste kandidaat Donald Trump võidab, tooks see tõenäoliselt kaasa USA ettevõtete madalama maksukoormuse ning leebemad regulatsioonid sellistes sektorites, nagu energeetika ja rahandus. Teisalt on tõenäoliselt oodata kaitsvaid kaubandustõkkeid ja kõrgemaid imporditariife. 

Maksukärbete ulatus ja tariifide rangus sõltuks omakorda suuresti sellest, kumb partei kontrollib esindajatekoda ja senatit. Üllatused on lõpusirgel veel võimalikud, ent USA meedia kaldub küsitlustulemusi arvestades hetkel pigem uskuma vabariiklaste tugevamat tulemust. See omakorda võimaldaks president Trumpil jõulisemalt oma poliitilist tahet peale suruda. Samas ei saa välistada ka ummikseisu, kus kumbki partei ei suuda selgelt kontrollida ei esindajatekoda ega ka senatit. Selline valimistulemus omakorda radikaalseid poliitilisi algatusi läbi viia ei laseks.

Üldiselt prognoositakse Trumpi presidentuuriga kaasnevat poliitilist nihet USA aktsiate jaoks soodsamaks, samas kui Euroopa ja arenevate turgude aktsiatel ei pruugi nii hästi minna. See võib kaasa tuua ka pikaajaliste võlakirjade, eriti dollarivõlakirjade edasise nõrkuse, kuna investorid hakkaksid ootama püsivamat inflatsioonimäära ja nõudma kõrgemat tootlust, et kompenseerida USA suurenevat eelarvepuudujääki. Seevastu demokraatide kandidaadi Kamala Harrise võit tähendaks tõenäoliselt maailmamajanduse ja turgude status quo jätkumist. 

Kuna finantsturud näikse hetkel ennustavat Donald Trumpi võitu, võib üllatuse ehk Kamala Harrise võidu korral USA pikaajaliste võlakirjade viimase aja negatiivne trend pöörduda. Samal ajal võiks oodata ka Euroopa ja arenevate turgude aktsiate tootluse kasvu võrreldes USA-ga, seda tulenevalt väiksemast murest eesootava kaubandussõja pärast.

Eesootavatel päevadel võib turu volatiilsus valimistulemuste ootuses tõenäoliselt suureneda. Arvestades aga suhteliselt soodsaid majanduse väljavaateid, ajaloolisi suundumusi ja hooajalisi mustreid, võib see volatiilsus omakorda pakkuda pikaajalistele investoritele atraktiivseid investeerimisvõimalusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.