Üüriturule investorina sisenemine on järjest keerulisem

Kinnisvarahindade inflatsioon on küll pidurdunud, kuid sama ei saa öelda üürituru kohta.Foto: Shutterstock

Kõrge euribor pole puutumata jätnud ka üüriturgu – kuivõrd üürihinnad käituvad üleüldise inflatsiooniga tugevas korrelatsioonis, võivad sisendhinnad lähitulevikus veelgi kallimaks minna. Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane kinnitab, et üüriturule on järjest raskem siseneda ning oodatav väike tootlusnumber selleks hetkel hoogu juurde ei anna.

Üüriturg on inflatsioonist mõjutatud

Rebase sõnul on üüriturule iseloomulik teatav ajanihe, mistõttu jõuavad muutused võrreldes kinnisvaraturuga kohale veidi hiljem. „Kinnisvarahindade inflatsioon on küll pidurdunud, kuid sama ei saa öelda üürituru kohta. Seetõttu võib ennustada, et sisendhinnad lähevad kallimaks ning ajutine üürimise edu soetamise ees on tõesti vaid ajutine,” sõnas Rebane.

Et tänaseks räägitakse juba 5% euribori võimalikkusest, leidub üüriturule sisenemisel kõhklejaid rohkem kui üüriinvesteeringu kasuks otsustajaid. „Üüriinvestorite tuju on küllalt halb, kuna üüriturule sisenemine on muutunud väga keeruliseks ning potentsiaalselt negatiivse rahavooga sammuks.” 

Sama kehtib ka juba olemasolevate investorite kohta: kuigi riskianalüüs võib olla tehtud, tuleb negatiivne tootlus paljude jaoks siiski halva üllatusena. „Küll aga tuleb investorina arvestada ka mustemate stsenaariumitega, kuna turule omane tsüklilisus toob vahepeal ka halvemaid päevi.“ 

Tootlusnumbrid pole nii head, kui investorid loodaks

Rebase sõnul aitab valusat maandumist pehmendada fakt, et kinnisvarahinnad on vahepeal tõusnud ning ka üüriinvestoritel õnnestus sellest kiirest kasvust osa saada. „Väga head tootlust näitab üürikinnisvara näiteks magalapiirkondades – näiteks võib sealt leida isegi kuni 6% tootlusega kortereid, kuid see on turuolukorda arvestades pigem erandlik.”

Samuti on jätkuvalt hinnas üürikinnisvara, mis asub ülikoolide läheduses. „Tegelikult näitavad ka Lasnamäe korterid 6% tootlust, seega taandub kõik suuresti investori eesmärkidele. Kui hoiuste puhul pakutakse 5–6% intressi aastas, siis ilmselt küsivad paljud hetkel endalt, kas üürikinnisvara on ikka mõttekas valik,” tõdes Rebane.

Kõige tähtsam on järjepidevus

Kuivõrd kodulaen on paljudele noortele jäänud inflatsiooni ja kõrge intressimäära tõttu kättesaamatuks, leiab üüriturule tee järjest rohkem ka neid, kel kodulaenu mingil põhjusel taotleda ei õnnestu. „Üürimisest on saanud noorte inimeste paratamatu alternatiiv ning puhtalt vajadusest on üürimise populaarsus tõepoolest viimastel aastatel kasvanud,” ütles ekspert.

Korterit üürida tasub Rebase hinnangul vaid siis, kui väljaminek ei ületa potentsiaalset kodulaenu kuumakset. „Kuna kodulaen on ennekõike investeering nii soetatud kinnisvarasse kui ka iseenda tulevikku, tasub üürimine ära vaid siis, kui see on kodulaenu teenindamisest odavam. Paraku võib see paljudel juhtudel täna nii tõepoolest olla, sest euribor on laenumakseid väga palju kergitanud.”

Kuid sellegipoolest ei tasu noortel heita lootust: kuigi üürimine võib tunduda lihtsama vastupanu teed minek, juhib Rebane tähelepanu rahatarkuse aspektile. „Kui kodulaen tundub hetkel kättesaamatu, siis alustada tuleks väiksematest sammudest ning jätkata selle kõrval omaosaluse jaoks kogumist. Praegustes tingimustes võib vajaliku summa kogumiseks minna kauem aega kui varem, kuid igasuguse säästmise ja investeerimise juures on järjepidevus kõige olulisem aspekt,” sõnas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.