Noor, mine tööle: mida kujutab endast suvel suures toidupoes töötamine?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Arvo Meeks/PM/Scanpix

Juba varakevadel alustavad usinamad noored töökuulutuste sirvimist ja malevatesse registreerimist – suvi on vaja ju kuidagi asjalikult ära sisustada. Ka Selver alustab juba kevadkuudel uute abikäte otsimist, et suvisel puhkuste perioodi ajal kliendid oma ostud tehtud saaksid.

Suvist tööd pakub Selver noortele kõikidesse kaupluse töölõikudesse alates kassatööst kuni kaupade müügisaalis väljapanekuni, sõnas ettevõtte juht Kristi Lomp. Üldiselt on noored siiski saalis töötamas, kuna seda tööd on kergem ja kiirem omandada kui näiteks kassapidaja ametit.

Saalitöötajana tuleb igapäevaselt kaupade kuupäevi kontrollida, aegunud tooteid müügilt eemaldada ning lattu saabunud kaubad müügisaali õigetele riiulitele paigutada. Olulised märksõnad on selle töö juures kiirus, täpsus ja tähelepanu – ükski klient ei rõõmusta, kui töötaja tähelepanematuse pärast satub ostukorvi aegunud toode. Üldiselt algavad saalitöötajate tööpäevad Lompi sõnul vara, isegi enne kaupluse avamisaega.

Noored ei ole teistest töötajatest kuidagi kehvemad

“Noori on Selveris olnud väga erinevaid,” ütles Lomp. “On neid, kes peale esimest tööpäeva loobuvad ning ka selliseid, kes aastast-aastasse meil koolivaheaegadel tööd teevad. Meil on ka näiteid, kui suvetöötajast on saanud Selveri juhtivtöötaja.” Eriti palju kiideti Lompi sõnul just eelmise suve noori: “kiired, viisakad, hakkajad, töökad ja alati õigel ajal kohal. Paljud neist on meil ka sel suvel tööl.”

Selveri juhtkonna seisukoht on see, et noori tuleb usaldada ja suhelda nendega kui võrdväärsega. Vahel on kaupade, näiteks kooliasjade, väljapanekul noortel ka väga head ideed.

Selveri näitel ei pea paika tõdemus või müüt, et noortega kuidagi rohkem muresid või probleeme oleks kui vanemate inimestega. “Tavaliseks on muutunud see, et tööandjat ei teavitata, kui soovitakse töölepingut lõpetada,” ütles Lomp laiemalt tööturgu kommenteerides. “Lihtsalt ei ilmuta tööle.” Samas toob ta välja, et näiteks Järve Selveris on enamik eelmisel aastal tööd teinud noori on tänavu uuesti tööl.

Vahet ei ole kui vana sa oled, loevad isikuomadused

Viimastel aastatel on olnud ka väga palju haigestumisi, mille põhjuseks võib suuresti lugeda päikeselisi suvepäevi. “Noortest saan veel aru – nad ei teagi, kuidas töölepingut lõpetada või ei ole neil veel täpset arusaamist, kuidas tööle mitteilmumine kaastöötajaid mõjutab,” sõnas ta. Kuid need probleemid ei esine ainult nooremate töötajate seas ning tööandja jaoks on vanusest palju olulisem see, et inimene on kohusetundlik ja mõistab, et tööl käimine ei ole naljaasi.

Lomp rõhutab, et Selverisse on tegelikult oodatud kõik, kes tööd teha soovivad. “Noored on lihtsalt üks sihtgrupp, kes pole sel perioodil muude tegevustega hõivatud. Kuna paljudes ettevõtetes on suvel puhkuste aeg, siis vajatakse tähtajalise lepinguga tööjõudu.”

“Eelistame tööle võtta noori alates 18ndast eluaastast,” ütles Lomp. “Erandkorras võtame tööle siiski ka alaealisi, kuid sellisel juhul vaatame neile ka eraldi juhendaja.”

Kas ilma võõraste piltideta raame ka saaks?

Uute töötajatega juhtub vahel ka huvitavaid ja humoorikaid seiku. Kord astus klient müügisaalis teenindajale ligi ja küsis, kas Selveris pildiraame ka müüakse. Teenindaja juhatas ostja õigesse vahesse ning koos uuriti kliendiga sobivat pildiraami. Ühel hetkel küsis klient töötajalt, et kas Selveris ka selliseid pildiraame müüakse, kus teiste perekondade pilte juba sees ei oleks.

Teenindaja otsis kõik müügil olevad pildiraamid läbi ning pidi õlgu kehitama – kõigis olid võõraste perekondade pildid sees. Õnneks astus sel hetkel ligi teine töötaja, kas selgitas, et pildiraamides olevaid pilte saab sealt eemaldada ning enda fotoga asendada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.