Kuidas muutunud tööturu olukorras endale töötajaid leida ja millist abi saab seejuures töötukassalt?

Tehnoloogia areng on viimasel aastakümnel olnud meeletu ja paratamatult on see suurt mõju avaldanud ka tänasele tööturule. Nii satuvadki tööandjad üha enam olukorda, kus sobiva tööjõu leidmine on aina keerulisem. 

Küll aga saab tööandjatele siinkohal abikäe ulatada Töötukassa, kes toetab neid nii vajaliku tööjõu leidmisel kui ka värbamisel. Töötukassa tööandjate teenuse juht Livia Laas räägib lähemalt, kus sektoris hetkel kõige enam tööjõudu vajatakse ning mil moel nemad tööandjaid uute inimeste värbamisel ja arendamisel aidata saavad. 

Mure on pigem tööjõupuudus, mitte tööpuudus

Kahtlemata andis tunamullu alguse saanud koroonakriis tugeva hoobi tööturule. Siiski toob Töötukassa esindaja Livia Laas välja, et kuigi täna räägitakse palju tööpuudusest, on tegelikkuses meil hoopis suurem puudus tööjõust.

Tööpakkumiste arvud näitavad pidevat kasvu – alates eelmise aasta teisest kvartalist on pakkumised olnud ainult tõusutrendis.

“Numbriliselt on meil küll praegu võrreldes kriisieelse perioodiga tööturul ligi 10 000 töötut rohkem, ent tähelepanu tasub juhtida asjaolule, et toona oli ka töötuse määr sedavõrd madal, et sellistes tingimustes polnud lihtsalt võimalik uut töötajat leida,” selgitab Laas.

Tööjõupuuduse üks peamine põhjus on mõistagi see, et tööturul on toimunud viimastel aastatel üha suuremad muutused. Näiteks tekib aina enam juurde uusi tehnoloogiad, mis omakorda eeldavad töötajalt spetsiifilisemaid oskusi ja teadmisi valitud alal töötamiseks. 

Nii mõnelgi juhul on töötajate puudujääk tingitud sellest, et valdkond ei ole noorte hulgas populaarne (nt tootmine) ning seetõttu on tööandjal töölt lahkuvatele inimestele keeruline asendajaid leida.

Keerulisem on ka ametikohtadel, kus üleüldine palgatase on pigem madal, kuid töö oma olemuselt raske ning väsitav (hooldustöötajad, klienditeenindajad). Samuti lisanduvad sinna veel näiteks struktuurse tööpuuduse ilmingud. “Töökohad on tihtipeale sellistes paikades, kus pole vajalike oskustega inimesi või asukoht lihtsalt ei sobi inimesele,” räägib Töötukassa tööandjate teenuse juht.

Laasi sõnul on meie kaudu alati otsitud rohkem töötajaid teenindavasse sektorisse, hetkel otsitakse võrdselt nii oskustöölisi kui ka teenindussektori töötajaid. Ta toob veel välja, et juba praegu otsivad mitmed ettevõtted endale lisaks olemasolevale tööjõule abikäsi ka eelseisvaks suvehooajaks.

Kaugtöö andis tööandjatele laiemad võimalused

Samas pärast rangemate piirangute kehtestamist hakkas nii Eestis kui ka mujal maailmas üha rohkem populaarsust koguma kaugtöö. See andis nii mõneski valdkonnas paremad võimalused ka tööandjatele. 

Kui valdava osa tööst saab inimene teha kodus ning igapäevaselt kontoris käima ei pea, saab tööandja sobiva töötaja leidmiseks vaadata kaugematesse piirkondadesse. “Kui tööandja otsib töötajat Harjumaale, siis tänu kaugtööle võib tegelikult ametisse asuda inimene ka mõnest muust maakonnast,” räägib Laas.

Kuidas Töötukassa saab tööandjale uue töötaja leidmisel abiks olla?

Sobiva töötaja leidmine on muutumas järjest keerulisemaks ja aeganõudvamaks. Siin saabki abikäe tööandjatele ulatada Töötukassa, kes pakub mitmeid erinevaid võimalusi töötaja värbamiseks. 

Esimene ja üks lihtsamaid viise uue töötaja leidmiseks on loomulikult Töötukassa lehele töökuulutuse lisamine. Seda on lihtne teha ja on tööandjale ka täiesti tasuta. Igas kuus tutvub meie lehel tööpakkumistega ligi 50 000 inimest. Ent lisaks sellele pakub Töötukassa veel õige mitut võimalust sobiva töötaja leidmiseks.

“Töötukassa kaudu on võimalik korraldada näiteks infotunde ja lahtise uste päevi, kus tööandja saab lähemalt tutvustada enda töökohta ja millega seal täpsemalt tegeletakse. Üritusi on täiesti võimalik korraldada ka virtuaalselt. Töötukassa eestvedamisel toimub kaks korda aastas virtuaalne töömess, kus osaleb ligi 35 000 inimest ja see on suurepärane koht tööandjatel ennast näidata,” selgitab Laas.

Kui aga tööandjal on olemas inimesed, kuid puudub võimalus nendele inimestele vastav väljaõpe teha, saab siinkohal jällegi Töötukassa sind toetada. “Nimelt on meil olemas spetsiaalne koolitustoetus, kus näiteks töökohal uue tehnoloogia kasutusele võtmisel toetab Töötukassa ka juba olemasolevate töötajate kvalifikatsiooni uuendamist,” räägib Laas. 

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.