Järgmisest aastast hakkab maksuamet platvorme kasutavate müüjate tulusid kontrollima ja maksustama

Järgmisest aastast peab hakkama oma müügitulusid kirja panema ja maksud sealt ära maksma.Foto: Canva

Valitsus kiitis täna heaks eelnõu, millega platvormihaldurid hakkavad esitama maksu- ja tolliametile (MTA) teavet nende vahendusel tegutsevate müüjate ja teenuspakkujate ning nende teenitud tulu kohta. 

„Täna ei ole platvormihalduritel Eestis kohustust esitada riigile andmeid nendel platvormidel tegutsejate kohta. See ei toeta ausat konkurentsi,“ ütles rahandusminister Annely Akkermann. „Muudatuste eesmärk on soodustada platvormide vahendusel teenitud tulude deklareerimist, tehes selle mugavamaks ja lihtsamaks.“

Edaspidi hakkavad platvormihaldurid perioodiliselt esitama maksu- ja tolliametile teavet nende platvormide vahendusel tegutsevate müüjate ja nende teenitud tulu kohta. Aruandlus ei puuduta platvormide endi kaupade ja teenuste müüki, nt ettevõtte enda e-poode.

See tähendab, et populaarsed platvormid nagu Yaga, Bazaar, Bolt või mis iganes muu koht, kus saab kaubelda või teenuseid pakkuda peavad oma kasutajate kohta infot jagama, millega kaasneb peale müügiraha saamist maksukohustus. Eriti on see harjumist vajav füüsilistele isikutele, kes enda seismajäänud hilpe müüvad ja maksude maksmisega ennast kurssi pole viinud.

Teavet antakse ka välismaalaste kohta

„Oluline on, et teavet ei koguta mitte ainult Eesti maksukohustuslastest müüjate kohta, vaid ka teiste liikmesriikide ja nende EL väliste riikide maksukohustuslaste kohta, kellega Eesti vahetab teavet ja kes omakorda saadavad meile vastu oma kogutud teabe meie maksukohuslaste kohta – nii saame tervikpildi sektoris toimuva kohta,“ lisas maksupoliitika asekantsler Evelyn  Liivamägi. 

Praegu toimub andmevahetus platvormidega vabatahtlikkuse alusel. MTA on sõlminud osa platvormidega kokkulepped ja need platvormid edastavad vabatahtlikult MTA-le teavet müüjate kohta, kes on selleks nõusoleku andnud.

Aastast 2023 peavad platvormihaldurid hakkama teavet koguma nii füüsilistest kui juriidilistest isikutest müüjate kohta ja selle hiljemalt järgmise aasta jaanuari lõpuks saatma MTA-le. 

Kui müüja keeldub platvormihaldurile tema aruandekohustuse täitmiseks vajalikke andmeid jagamast, on platvormihalduril õigus meeldetuletuste eiramise korral tema konto sulgeda ja takistada tal platvormil edaspidi registreerimast, samuti õigus hoiduda müüjale tasu üle kandmisest.

Eelnõuga üle võetav aruandlusreeglistik tuleneb EL direktiivist 2021/514, mille koostamisel omakorda tugineti Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) varem koostatud platvormihaldurite aruandluskohustuste mudelreeglitele. 

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.