Mis moodi hakkab eratarbija müüma päikesepaneelide poolt toodetud elektri ülejääki võrku, kui minnakse universaalteenusele?

Mikrotootjad peavad kindlasti oma elektripartneriga igaks juhuks tingimused üle käima.Foto: Canva

Kui börsipaketid lähevad automaatselt üle universaalteenusele, siis tekib küsimus kas elektri ülejäägi võrku müümise süsteem ka muutub, kui täna on seda arvestatud börsihinna järgi? Vastuseid annab majandus- ja kommunikatsiooniamet ning Eesti Energia.

Geeniuse lugeja küsis, et on täna börsipaketiga eramus elav kodutarbija, kellel on paigaldatud päikesepaneelid, mille poolt toodetud ülejäägi võrku müümisel hinnastatakse see samuti börsihinna järgi. Kui börsipaketid lähevad automaatselt üle universaalteenusele, siis kas tema elektri ülejäägi võrku müümise süsteem ka muutub?

Kuna mikrotootjad on samuti kodutarbijad, siis universaalteenusele üleminek oleks kindlasti mõistlik. Samas kui ülejäägi hind sellest muutub, saaks nad vähem raha elektrimüügist tagasi.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõunik Kadri Laube ütles, et kuigi see täna seadusega reguleeritud ei ole, siis suurem osa müüjatest võimaldavad jääda tootmisega börsipaketile ka siis, kui tarbimine on universaalteenuse peal. Küll aga hoiatas, et mõnel müüjal on plaanis teine praktika.

Eesti Energia ütles, et nemad kindlasti jätavad oma klientidele võimaluse toodetud elektrit võrku müüa börsihinnaga. Kuna universaalteenuse pakkujaid tuleb kuskil kaheksa ja mõni neist ei pruugi seda võimalust edaspidi jätta, oleks päris kiirelt mõistlik enda elektripakkujaga, kellega müügileping sõlmitud on, see läbi rääkida.

Kui sul endal või kellelgi teisel on muresid või küsimusi seoses elektri universaalteenusega, siis kirjuta sellest meile raha@geenius.ee ja leiame küsimustele lahendused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.