Oluline teada: kui pead jõulude ajal tööd tegema, siis kui palju selle eest palka saab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Olles riigipühade ajal tööl võib tasuks olla ka vaba aeg. Foto: Unsplash

Mitte kõik inimesed ei saa saabuvate pühade ajal kodus mõnuleda ja luuletuste kõrvale verivorsti näksida. On ka neid, kes peavad jõulude ajal tööl olema. Kuid mõnele võib see hoopis heameelt teha, sest selle eest on oodata suuremat tasu kui tavaliselt.

Juhul kui töötaja graafik ühtib riigipühaga ehk kalendris punaseks märgitud kuupäevaga, siis palgaseaduse järgi on õigus saada selle eest vähemalt kahekordse tasu, olenemata sellest, kas tööl ollakse graafikukohaselt või graafikuväliselt.

“Kahekordselt tuleb hüvitada need töötunnid, mis langevad rahvuspühale või riigipühale. Näiteks olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal tehtavad tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras,” märkis Tööelu.

Kui töötaja teeb ületunde, siis tuleb ka seda arvestada. Näiteks riigipüha saab südaööl läbi, kuid “tööpäev” ei ole veel läbi saanud. Tuleb arvestada, et vahemikus kell 22:00-06:00 peab tööandja maksma töötajale 1,25-kordset töötasu.

“Siinkohal tuleb aga silmas pidada, et kui riigipühal töötamise eest tuleb maksta kahekordset töötasu ja ületundide eest 1,5-kordselt, siis riigipühal ületunnitööd ei tasustata kokku 3,5-kordselt vaid jämedalt öeldes 2,5-kordselt,” vahendab Tööelu.

Ehk siis baastasu arvestatakse üks kord läbi vastavate koefitsentide ja liidetakse.

Seejuures on hea teada, et olles riigipühade ajal tööl või tehes ületunde, ei pea tasu olema alati rahas. Palgaseaduse järgi saab tööandja selleks pakkuda ka vaba aega. Sellisel juhul tasustatakse riigipühal tehtud tööd nagu tavalisel tööpäeval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.