Nõuandeid noortele: kuidas teha algust raha kogumise ja kasvatamisega?

LHV noortesegmendi valdkonnajuht Laura RaudseppFoto: Hendrik Osula

Oma rahaga teadlikult ümber käimine on nagu tervislike eluviiside jälgimine: sellega tuleks alustada juba varakult ning tegeleda järjepidevalt. Isegi tudengi või kooliõpilasena, mil sissetulek ei pruugi veel kuigi suur olla, saab oma rahaasju hästi planeerida ning raha kogumisega algust teha. LHV noortesegmendi valdkonnajuht Laura Raudsepp jagab selleks nõuandeid.

Loo endale väljaminekutest selge ülevaade

Alustuseks on oluline saada ülevaade oma kulutustest – üks lihtsamaid viise selleks on koostada kuueelarve. Väljaminekute ülesmärkimine võtab küll veidi aega, kuid annab lõpuks selge pildi sellest, kuhu raha läheb ning kus oleks võimalik kokku hoida. 

Alusta raha kogumist mugavuskulutuste arvelt

Võid märgata, et üsna suure osa väljaminekutest moodustavad väiksemad ostud, näiteks kohv või taksosõit – aga kuu lõpus võivad need kokku teha väga suured summad. Raha kogumist tasub alustada just mugavuskulutuste arvelt: näiteks on kodus kokkamine palju odavam kui pidevalt väljas lõunatamine, samuti tasub taksole eelistada ühistransporti või jala kõndimist. 

 Jaga vajadusel eelarve väiksemate perioodide peale

Kui raha kogumine tundub esmapilgul raske, siis ei tasu kohe alla anda. Proovi erinevaid variante: näiteks võib aidata see, kui kuu eelarve nädala- või päevarahadeks tükeldada. Igaühe jaoks toimib erinev meetod, kuid kõige olulisem on soov säästa. Loo endale meelerahufond ootamatuteks kulutusteks, näiteks 3–6 kuu sissetulekute ulatuses, maksa palgapäeval alati esimesena iseendale ja loo endale sellega kindlustunne, millele saad loota ka keerulisematel aegadel.

Otsi vajadusel lisasissetuleku teenimise viise

Kui kulud on juba miinimumini viidud, aga raha kogumine tundub veel keeruline, tasub vaadata, kuidas saaks mõne lisasissetulekuallika tekitada – ehk on sul mõni hea oskus, millega töö või kooli kõrvalt lisaraha teenida? See võib olla vabakutseline töö, osaajaga töö või hobi, millega saad tulu teenida. Äkki meeldivad sulle koerad ja sa saad nendega jalutamist teenusena pakkuda? Lisasissetulek võimaldab koguda kiiremini sääste ja saavutada rutem oma finantseesmärke. Vaata sealjuures kindlasti, et sa ennast üle ei koorma: töö ja eraelu tasakaal on oluline.

Suuna pangakontol seisev raha intressi teenima

Olenemata sellest, kas kogud raha kindla eesmärgi nimel või soovid lihtsalt enda rahalist kindlustunnet suurendada – kui soovid enda säästudelt ka intressi teenida, on mõistlik panna need kasvama näiteks kogumiskontole. Kui tead, et sul kindla perioodi vältel enda sääste kasutada pole vaja, saad veidi suuremat intressi teenida, paigutades raha tähtajalisele hoiusele. See ei tähenda, et peaksid oma säästud näiteks aastaks lukku panema: minimaalne tähtajalise hoiustamise periood on üks kuu.

Vaata üle enda pensioni II sammas

Pensioniiga on paljude jaoks küll midagi väga kauget, kuid tihti ei teata, et üks meie esimesi investeeringuid on just II pensionisammas. Teine pensionisammas on üks kasulikumaid pikaajalisi investeeringuid, mille mõju on kõige suurem just siis, kui hakata koguma juba varakult. II samba 2 = 6 süsteemi ehk riigipoolse 4% panuse kasutamine on väga mõistlik – see tähendab, et kui panustad oma palgast pensionisambasse 2%, lisab riik sellele 4% juurde. Samuti tasub kaaluda ka endapoolsete sissemaksete suurendamist 4% või 6% peale, et kasutada ära tulumaksusoodustus. Igakuine väike summa on aastakümnete pärast suur ning annab sulle pensionieaks rohkem vabadust ja kindlustunnet.

Kaalu pensioni III samba avamist

Kui soovid veelgi enam säästa, siis selleks on üks lihtsamaid ja paremaid võimalusi III sammas. Selle üks peamiseid eeliseid on maksutagastus, mida teistel investeerimislahendustel ei ole. See tähendab, et riik maksab III sambasse tehtud sissemaksetelt sulle 20% tulumaksu tagasi. See tähendab, et kui paned III sambasse 100 eurot, saad sellelt järgmisel aastal tuludeklaratsiooniga 20 eurot tagasi. Raha saad III sambasse lisada omale sobivas summas ja kasutada seda siis, kui selleks peaks vajadus tekkima. Samuti sobib III sammas hästi pikaajaliseks kogumiseks.

Vii end kurssi muude investeerimisviisidega

Investeerimisteekond saab alguse kogumisest, säästmisest ja enda harimisest. Kui oled jõudnud investeerimismaailma, tasub avatud meeltega ringi käia: lugeda raamatuid ja majandusuudiseid, kuulata investeerimisteemalisi podcaste, leida sõbrad, kellega neil teemadel vestelda ja mõtteid vahetada ning enda teadmisi üldiselt täiendada. Investeerimisega alustamine nõuab julgust – öeldakse, et investor ei ole kunagi valmis, seega tuleb ühel hetkel lihtsalt katsetamist alustada. Siiski tuleks investeerida asjadesse, millesse ise usume, mida mõistame ja mille käekäiguga end kursis tahame hoida. 

Alusta investeerimist väikeste summadega

Investeerimises on üks suuremaid eeliseid varakult alustamine. Saladus peitub matemaatikast tuttavas liitintressis: sinu varem teenitud tootlus lisandub investeeringutele ja genereerib seeläbi uuesti tootlust. Olles teinud ükskõik kui palju eeltööd, teevad pea kõik investorid siiski alguses vigu. Noorelt väikeste summadega alustades on aga palju rohkem eksimisruumi – väikesed summad, väikesed vead. See on õppimise loomulik osa, mistõttu tasub investeerimisega alustada juba siis, kui julgusest veel veidi puudu jääb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.