Allkorruse kolin võib olla varas: kuidas oma vara kaitsta, et kevadisse sissemurdmiste statistikasse mitte sattuda?

Vargad jätavad peale tühjaks tehtud ruumi seljataha ka lõhutud uksed või aknad.Foto: Canva

Politsei- ja piirivalveameti (PPA)sõnul suureneb kevadeti sissemurdmiste arv ning varastele on ka otse peale satutud. Enamus sissetunge ja vargusi pannakse toime Tallinnas ja Harjumaal.

“Sissetung eluruumidesse ilma varguseta on ka kriminaalkorras karistatav tegu, märtsis oli näiteks kolm sellist juhtumit. Viimane juhtum oli aga eelmisel nädalavahetusel, kui kannatanu ärkas kolina peale, läks alumisele korrusele ja sattuski varga peale, kes jooksis minema. Selleks, et sisse saada, lõhutakse tavaliselt aknaklaas või ukseklaas, sest luku lahtimuukimine võtab rohkem aega ja oskusi,” rääkis Geeniusele Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juhtivuurija Marju Tooming.

Tooming tõi välja, et üldjoontes pole korteritesse ja eramutesse sissetungide arv Tallinnas ja Harjumaal märgatavalt kasvanud, küll on aga kevadel sagenenud jalgrattavargused keldriboksidest, koridoridest, garaažidest ja muudest abihoonetest.

Selle aasta andmed vargustest ja sissemurdmistest näitavad 21. aprilli seisuga õnneks vaid mõnevõrra suurenenud numbreid. PPA andis mõista, et statistika kindlasti veel täieneb, sest osadest talvistest vargustest antakse teada alles hiljem, kus sisse on murtud tühjana seisnud suvilasse.

Allikas: Politsei- ja piirivalveamet.

Kuidas olla valmis ja tunda ennast oma kodus turvaliselt?

“Elukutselised vargad teevad reeglina eeltööd ja üritavad sisse saada siis, kui pererahvast pole kodus. Küll aga meelitavad vargaid ka lahtised uksed ja aknad selliseid võimalusi kasutatakse kiirelt ära,” rääkis Tooming.

Tooming tõi välja, et suvilatest ja maakodudest varguste kasv jääb pigem ikkagi sügisesse, kui omanikud on linnakoju juba lahkunud, mistõttu oleks mõistlik külmade ilmade saabudes saabudes veenduda oma vara kaitstuses.

Uurija andis soovitusi kuidas oma vara hoida:

  • Kodust lahkudes või magama minnes sulge aknad ja lukusta uksed.
  • Lukusta välisuks ka kodus olles.
  • Märgista väärtuslikud esemed. Tee neist fotod ja salvesta kindlasse kohta.
  • Vajaduse korral paigalda valveseadmed või kasuta turvafirma teenuseid.
  • Hoia jalgrattad ja tööriistad kindalt lukustatud kuuris või panipaigas.
  • Kindlusta oma vara.
  • Anna hädaabinumbril 112 teada kahtlase käitumisega inimestest oma koduümbruses.

Lisasoovitusena oleks mõistlik hoida naabritega ühte, sest linnavälistes piirkondades on suur kasu naabrivalvest. Kogukonnad on väiksed ja võõrad hakkavad rohkem seetõttu silma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.