Maksuamet selgitab, kuidas maamaksu arvestama hakatakse ja millal muutused inimesi mõjutama hakkavad

Maamaksu hüppelist kasvu ei tule, sest seda piirab seadus.Foto: Canva

Maamaks sõltub maa-ameti poolt tehtud korralisest hindamisest, mida viimati tehti lausa 21 aastat tagasi. Maa korraline hindamine on turupõhine maa hindamine, mille tulemusena määratakse igale katastriüksusele ligikaudne maa turuväärtus ehk maa maksustamishind. Kui palju ja millal see aga maaomanike rahakotti mõjutama hakkab?

Maksuamet selgitab, et 31. oktoobril avaldatud maa korralise hindamise tulemuste põhjal arvutatud maamaksu teated laekuvad inimeste postkasti 2024. aasta veebruaris. “Selleks, et MTA saaks maamaksu arvutada, peavad kohalikud omavalitsused kehtestama uued maksumäärad 1. juuliks 2023. Peale seda, ehk järgmise aasta sügisel, on kõikidel võimalik oma prognoositava 2024. aasta maamaksuga tutvuda ka e-MTA keskkonnas,” selgitab maksuameti meediasuhete spetsialist Kertu Laadoga.

Hüppelist maksukasvu piirab seadus ning maksud kasvavad korraga 10 protsendi võrra

Selleks, et kõigi rahakott 2024. aastal järsult tühjaks ei imetaks, on seadusega on ette nähtud meetmed, millega piiratakse maamaksu hüppelist kasvu.

  1. Maksimaalseid maksumäärasid on seadusega vähendatud 2,5 kuni 5 korda võrreldes praegu kehtiva seadusega.
  2. Seadusandja on ette näinud 10 protsendiliselise kasvupiirangu maamaksu aastasele tõusule. See tähendab, et ükskõik kui suur on arvestuslik maamaks uue maa maksustamishinna ja maksumääraga, üle 10 protsendi aastas maamaks kasvada ei tohi.  Juhul, kui 10 protsenti on vähem kui 5 eurot, kasvab maamaks 5-eurose sammuga.

Viimane punkt tähendab, et kui muidu oli su maamaks näiteks 25 eurot, siis aastal 2024 ta üle 10 protsendi ei tõuse. Küll aga 25st eurost on 10 protsenti 2,5 eurot, mistõttu maamaks tõuseb 5 euro võrra. Järgmisel aastal juba 30st eurost 10 protsenti, mis on taas alla 5 euro, mistõttu on uueks maamaksuks 35 jne. Kasv jätkub aastast-aastasse kuni saavutab oma maksustatud turuväärtuse.

Küll aga on erandeid ja soodustused jätkuvad

Maamaksu kasvupiirangu kehtivuse osas on ka erandeid, nt kui on muutunud maa sihtotstarve põllumaast ärimaaks – sellisel juhul oleks inimese maamaks olnud suurem ka ilma maa korralise hindamiseta ja maamaksu kasvupiirangut sellisel kujul rakendada ei saa.

Oluline on ka teada, et seaduses säilib kodualuse maa maksusoodustus ning seda isegi laiendatakse. Nimelt maadele, mille üks sihtotstarvetest on elamumaa, kehtib maksusoodustus tiheasustusega alal 0,15 hektari ja mujal kuni 2 hektari ulatuses kõikide sihtotstarvete üleselt.

“See tähendab, et kui kortermaja esimesel korrusel asub näiteks äripind, siis selle kortermaja koduomanikud alates 2024. aastast ärimaa osa eest enam maamaksu maksma ei pea. See muudatus mõjutab umbes 9700 kodu,” selgitab Laadoga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.