Hinnatõus sel aastal aeglustub

Foto: Shutterstock

Hinnatõus on hoogu maha võtnud. Detsembris hinnad novembriga võrreldes enam ei kasvanud. Hinnatõus aeglustus energia odavnemise tõttu. Selle põhjustasid majandusaktiivsuse langus ja soe ilm Lääne-Euroopas. Energiaga varustatus on Euroopas parem, kui sügisel oodati ja suuremaid elektrikatkestusi sel talvel ilmselt ei tule.

Gaasi ja mootorikütuste hinnad Eestis detsembris eelneva kuuga võrreldes alanesid, samas kui elektri hind mõnevõrra tõusis. Elektri börsihinda kergitasid keskmisest külmem ilm Põhja- ja Baltimaades ja mitme elektrijaama hooldused, ütleb Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Toiduainete hinnad jätkasid tõusu. Enamus toiduaineid – leiva-, liha-, kala- ja piimatooted– on aastaga kallinenud 30 protsendi võrra. Teistest toiduainetest vähem on kasvanud puu- ja köögiviljade hinnad.

Hinnatõus peaks sel aastal aeglustuma. Majandusaktiivsuse raugemine, majapidamiste ostujõu langus ja tööpuuduse tõus vähendavad nõudlust erinevate kaupade ja teenuste järele. Tarbijate hinnakasvu ootused on samuti Eestis viimastel kuudel mõnevõrra allapoole liikunud Konjunktuuriinstituudi küsitluse järgi.

2023. aastal tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 9 protsendi võrra. Kõige rohkem panustab hinnatõusu toidu kallinemine. Keskmine netopalk peaks Swedbanki prognoosi järgi tõusma hindadega samas suurusjärgus ehk 9 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.