Tallinnas tõstetakse toimetulekutoetuse arvestamisel eluasemekulude piirmäärasid: mida ja kui palju tõstetakse?

Uued määrad hakkavad kehtima 1. novembrist.Foto: Scanpix

Linnavalitsus saatis volikokku määruse eelnõu, millega korrigeeritakse toimetulekutoetuse maksmisel arvesse võetavate üüri, elektri ja kütmisega seotud eluasemekulude piirmäärasid, mis on võrreldes eelmise aastaga oluliselt kasvanud.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on eluasemekulud alates möödunud aasta sügisest üha kasvanud. „Oleme juba teistkordselt aasta jooksul üle vaadanud toimetulekutoetuse maksmisel arvestatavad eluasemekulude piirmäärad – viimati tegime seda aasta eest novembris ja uued piirmäärad hakkasid kehtima tänavu 1. jaanuarist. Ent eluasemekulude jätkuva kasvuga sel aastal vaatasime piirmäärad uuesti üle, lähtudes tegelikust turuolukorrast,“ nentis Beškina.

„Hinnatõus mõjutab küll kõiki ühiskonnaliikmeid, kuid kõige enam puudutab see vähekindlustatud inimesi. Eluasemekulud piirmäärade tõstmisega aitame raskustesse sattunud peredel tasuda eluruumiga seotud kulusid ja soodustame nende elukoha säilimise ja üldise toimetuleku.“

Muudatusega korrigeeritakse neid eluasemekulusid, mis on hüppeliselt kasvanud ehk üür või eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakse (sh laenu intressid ja kohustusliku eluasemekindlustuse makse), soojaveevarustuseks tarbitud soojusenergia maksumus, kütteks tarbitud soojusenergia maksumus kaugkütte puhul, tarbitud kütuse maksumus kaugkütte puudumisel, kütteks tarbitud elektrienergia maksumus, elektrienergia tarbimisega seotud kulu ning majapidamisgaasi maksumus. 

Mida ja kui palju tõstetakse?

Üüri piirmäär tõuseb uue korra kohaselt 33 m2 suuruse korteri puhul 11 eurolt ruutmeetri kohta 12 eurole ruutmeetri kohta. Piirmäära tõstmisega korrigeeritakse ka üüri hinnalage ja üle 33 m2 suuruste korterite puhul on uueks üürihinna kompenseerimise maksimummääraks 600 eurot kuus.  Üür 18-33 m2  eluaseme puhul tõuseb praeguselt 14 eurolt ruutmeetri kohta 15 euroni ning üür alla 18 m eluaseme puhul tõuseb praeguselt 17 eurolt 19 euroni ruutmeetri kohta.

Väga oluliseks mõjuteguriks eluasemekuludele on energiahind Sellest tulenevalt tõstetakse elektrienergia tarbimisega seotud kulu kuni 73 eurot üksi elava inimese või perekonna esimese liikme kohta kuus, iga järgneva pereliikme kohta kuni 12 eurot kuus.

Soojaveevarustuseks tarbitud soojusenergia maksumust kompenseeritakse kuni 21 eurot ühe inimese kohta kuus ning täiendavalt on korrigeeritud kõikide kütet puudutavate komponentide (elektriküte, kaugküte, kütus kaugkütte puudumisel) piirmäärasid. Majapidamisgaasi kulu piirmäär tõuseb 33 euroni üksi elava inimese, iga järgneva pereliikme kohta 16 eurot kuus.

Uued piirmäärad hakkavad kehtima alates 1. novembrist ehk novembris esitatava toimetulekutoetuse taotlusega saab uute piirmääradega kompenseerida juba oktoobri kuu eest saadud arveid.

Käesoleva aasta kaheksa kuuga on toimetulekutoetuseks makstud 8,7 miljonit eurot  ja rahuldatud on 22 230 taotlust. Keskmine toetuse summa taotluse kohta on olnud 390 eurot. Samas maksti eelmisel aastal kokku Tallinnas toimetulekutoetuseks 4,6 miljonit eurot 15 228 esitatud taotluse alusel. Keskmine toetuse summa taotluse kohta oli mullu 302 eurot. Tänavu on toetuste vajajate arv hüppeliselt kasvanud seoses nii ajutise kaitse saanud Ukraina sõjapõgenike kui ka linlaste suurema abivajadusega, mis on eeskätt seotud energiahindade kasvuga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.