Eestis avastatud võltsitud eurode arv kasvas mullu märgatavalt

Foto: Shutterstock

Eestis avastati 2022. aastal kokku 462 võltsitud europangatähte, mida on 199 võrra enam kui aasta varem, ent sellest hoolimata on Eesti keskpanga andmeil teiste euroala riikidega võrreldes väikseima avastatud võltsingute arvuga riik.

Kõige rohkem avastati möödunud aastal Eestis võltsitud 50-euroseid pangatähti, kokku 271 kupüüri, mis moodustas 59 protsenti võltsingute koguarvust. 500-euroste pangatähtede võltsinguid registreeriti 82 ning 10- ja 20-euroste pangatähtede võltsinguid vastavalt 45 ja 44, teatas Eesti Pank. 

Kasvanud 50- ja 500-euroste võltsingute arvu selgitab keskpanga sõnul suurema hulga valeraha konfiskeerimine erinevate operatsioonide käigus, kui saadi kätte kokku 192 võltsitud 50-eurost ja 78 võltsitud 500-eurost. Samuti on võltsingute arvu kasvu soodustanud pandeemiaaegsete liikumis- ja reisimispiirangute kadumise järel suurenenud majandusaktiivsus.

2022. aastal kõrvaldati Euroopa Keskpanga andmeil ringlusest kokku 376 000 võltsitud europangatähte ehk miljoni ringluses oleva ehtsa pangatähe kohta leiti 13 võltsingut, mis on läbi aegade teine väikseim näitaja võrdluses kasutusel olevate ehtsate pangatähtede arvuga.

Siiski oli võltsinguid 8,4 protsenti rohkem kui 2021. aastal, mil see näitaja oli väikseim alates euro kasutuselevõtust. Võltsingute arvu suurenemine kajastab ka Euroopa Keskpanga hinnangul majandustegevuse elavnemist pärast valdava osa COVID-19 pandeemiast tingitud piirangute kaotamist.

Endiselt võltsiti kõige enam 20- ja 50-euroseid pangatähti. Nende nimiväärtuste võltsingud kokku moodustasid veidi alla kahe kolmandiku kõigist võltsitud pangatähtedest. 96,6 protsenti võltsingutest tuvastati euroala riikides, 2,7 protsenti euroalavälistes Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides ning 0,7 protsenti mujal maailmas.

Enamik Eestis avastatud võltsinguid ei olnud oma olemuselt keerukad ja raha oli püütud imiteerida väga lihtsate võtetega. Seetõttu tuletab Eesti Pank inimestele meelde, et igaühel on võimalik rahatähe ehtsust lihtsate võtetega tuvastada ja tihti piisab vaid selle tähelepanelikust vaatlusest. Rahatähe ehtsuse kindlaks tegemiseks on olemas turvaelemendid, mida saab kontrollida rahatähte katsudes ja kallutades ning seda kahtluse korral mõne ehtsa pangatähega võrreldes.

Võltsingukahtlusega pangatähe või mündiga tuleb pöörduda politseisse, kes saadab kahtlase raha ekspertiisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.