Elektrihind langeb täna mõneks tunniks miinusesse

Elektri börsihind langeb täna miinusesseFoto: Shutterstock

Täna kella 13-st kuni 15-ni langeb elektri börsihind miinusesse. Kell 13-14 on elektri hind -0,1 senti kilovatt-tunni kohta, ja 14-15 langeb hind -0,2 sendini kilovatt-tunni kohta. 

Siiski tasub silmas pidada, et elektrihinnale lisanduvad ka müüja marginaal, võrgutasud ja teised lisatasud. See tähendab, et kui tegemist ei ole just erakordse miinushinnaga, ei jää tarbija tõenäoliselt päriselt kasumisse.  

Kuidas kujuneb elektri börsihind? 

Elektri börsihind määratakse igale tunnile eraldi. Vajamineva energia hulk (Kui palju kliendid järgmisel päeval energiat vajavad) edastatakse elektrimüüjate poolt hulgiturule. Vajamineva energianõudluse katmiseks pääsevad esmalt turule oma tootmisega soodsama (ja keskkonnasõbralikuma) elektri tootjad: tuulepargid, hüdroelektrijaamad, tuumaelektrijaamad ja päikesepargid. Kui taastuvenergiast piisab tarbimise katmiseks, siis on ka elektri hind turul soodne.

Kui taastuvad allikad ei suuda nõudlust ära katta, pääsevad turule kallimad elektrijaamad, sh põlevkivi-, kivisöe- ja gaasielektrijaamad. Kuna seal toodetud elekter on nii kütuse kui ka CO2 eritamise tõttu kallim, on ka elektrihind kõrgem. Elektrihinna börsil määrab viimane pakkuja. Kui viimasena katab turul nõudluse näiteks gaasielektrijaam, mille hind on kõrgem, määrabki ta ära selle konkreetse tunni elektrienergia hinna.

Hulgituru tunnihinnad avalikustatakse Põhjamaade elektribörsi ehk Nord Pooli lehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.