Facebooki autojagamisteenusega võid võita aastas 500 eurot, kuid vältima peab “kalevipoegi”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Illustratiivne auto TartusFoto: SILLE ANNUK / EESTI MEEDIA / Scanpix

Elades Rakveres ja töötades Tallinnas, hoian silma peal kuu eelarvel, et edasi-tagasi sõidud võtaksid enda alla võimalikult väikese osa töötasust. Esimeseks reisivariandiks on küll rong, sest selles on mugav teha tööd, kuid graafik on hõre ja piletid kallid.

Sõit otse Facebookist

Heaks alternatiiviks on Facebookist leitav autojagamisteenus, kus juhid ja reisijad jagavad infot, millal sõidavad või sõita soovivad. Selliseid gruppe on olemas kõigi pähetulevate linnade vahel. Sisesta Facebooki otsingusse näiteks Tallinn-Haapsalu-Tallinn või Tartu-Pärnu-Tartu ja juba leiad õige allika. Need on enamasti suletud grupid, nii et pakkumiste nägemiseks pead enne liituma.

Kuni kaks korda odavam

Kui rongi- ja bussipiletid Rakverest Tallinna jäävad vahemikku viis-kuus eurot, siis autojagamisteenuses küsitakse enamasti 100-kilomeetrise teekonna eest neli ja paremal juhul isegi kolm eurot.

Säästa reis Vahemere äärde

Kui käin kolm korda nädalas Tallinnas, hoian niimoodi kuus kokku umbes 48 eurot. Aasta peale kokku teeb see 576 eurot, mille eest saab minna juba peesitama Vahemere äärde.

Kõige populaarsemad ajad on muidugi hommik ja õhtu, kui sõidetakse kodust tööle ja tagasi. Muide, seejuures on arvestatud ka Tallinna ummikutega, et lipsata enne neid läbi. See on ka põhjuseks, miks alustatakse sõitu Rakverest pealinna enamasti kella 7 ajal hommikul, et Iru juures tiksuma ei jääks.

Tallinna ja Rakvere vahet sõitjaid liitvas grupis on 6136 liiget.

Kõige tülikam seik autojagamisteenuse juures on peale võtmine Tallinnast, sest tegemist ei ole taksoga, mis sõidab otse ukse ette. Seepärast on mõistlik teha enne selgeks, kus on lähim koht, kust autojuht saab sind peale võtta. Olles ise kesklinnas, siis Lasnamäe lõpp ei ole selleks mugav ega praktiline.

Väldi “kalevipoegi”

Enne kui reisile asud, on mõistlik Facebookist järele uurida, mis inimene see on, kes sind vedama hakkab. Sõit võib olla küll lühikene, kuid kahtlase profiili korral tasub otsida keegi teine. Kahtlase alla käivad näiteks pildid relvadest või videod loomade piinamisest. Ilmselge no go.

Kui keegi reklaamib, et sõidab reede õhtul sadamast koju koos sõpradega, siis isegi kõige suurema vajaduse korral on parem leida teine lahendus. Sest tõenäoliselt on tegemist rõõmsaks joonud “kalevipoegadega”, kes võivad muutuda liiga pealetükkivaks ja kes teab mida veel.

Ette võib muidugi tulla ka juhuseid, kui sõit on läinud kenasti ja viisakalt, kuid õhtul hakkavad postkasti laekuma asjasse mitte puutuvad sõnumid. Mõned näited elust: “Kuidas läheb?”, “Reede õhtu, mis ise ka?”, “Kas mees kodust ära?”.

Siis on kindel, et selle tüübi autosse enam ei lähe. Isegi kui muid valikuid ei ole.

Kusjuures, sõidu ajal juttu ei pea ajama. Tõenäoliselt on tegu hommiku või õhtuga, mil mõeldakse eeloleva tööpäeva peale või ollakse suurest mõttetööst juba väsinud. Piisab lihtsa info vahetamisest, milleks on enamasti asukoht, kus soovid maha minna. Ülejäänud tee võid rahulikult podcasti kuulata ja tegeleda oma asjadega.

Samas jutuajamine võib tulla kasuks, sest võid teada saada mõnest ägedast üritusest, mis kodulinnas tulemas või “salajasest” hulgilaost, kus teadjamad käivad. 

Sõit ei pea olema kordumatu

Facebooki kaudu lepitud sõidudiilid ei pea jääma ühekordseks afääriks. Kui autojuht ja sõitjad elavad samas piirkonnas, sõidavad pidevalt sama teed ja üksteise seltskond istub, siis võib koos reisimine muutuda regulaarseks. Minul näiteks on välja kujunenud üks toredate inimestega auto, mis hommikul kindlal ajal Rakverest Tallinna poole väljub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.