Hea teada: sularaha väljavõtmisel populaarsetes reisisihtkohtades on oma tasu

Raha väljavõtmisel peab arvestama nii kohaliku sularahaautomaadi kui ka enda panga või teenusepakkuja tasudegaFoto: Shutterstock

Talvisel pimedal ajal reisivad paljud eestlased välismaale päikest otsima. Osades riikides saab ainult kaardiga makstes sujuvalt hakkama, kuid mitmetes sihtkohtades läheb siiski ka sularaha vaja. Olenevalt kohast ei pruugi turul kaubeldes, taksoga sõites või väikeses restoranis süües kaardiga maksmine alati võimalik olla. 

Et aidata Eesti reisijatel kauaoodatud puhkusele jõudes oma eelarvet paremini hallata, analüüsis Wise 8,4 miljonit Wise’i kaardiga tehtud sularaha väljavõtmist ning kaardistas keskmised sularahaautomaadi tasud populaarsetes reisisihtkohtades üle maailma. Antud keskmised tasud sisaldavad nii automaadi teenustasusid kui ka valuutakurssi peidetud tasusid. 

Sularahaautomaatide tasud populaarsetes reisisihtkohtades

Eesti puhkajate seas populaarses Türgis on sularahaautomaadi keskmised tasud 4,44 protsenti väljavõetavast summast. Märkimisväärsed tasud on ka safarite poolest kuulsas Tansaanias (3,45%). Paradiisirandadega Maldiividel peab raha välja võttes arvestama 3 protsendi ning eestlaste seas armastatud Tais 2,62 protsendiste tasudega. Austria suusanõlvadele sõitjad peavad raha välja võttes arvestama 1,2 protsendi ning Kreeka päikese alla suundujad 1,1 protsendiste tasudega. Nendele lisanduvad kodupanga või teenusepakkuja tasud.

Ülemaailmse uuringu kõige kõrgemad sularahaautomaadi tasud on Argentiinas, kus raha väljavõtmine maksab ligi 15 protsenti summast (14,7%). Sellele järgnevad Nigeeria 8,9 protsendi ning Tšiili 6,33 protsendiga. 

Ära unusta kodupanga tasusid!

Reisides raha välja võttes tuleb arvestada, et kohalikele sularahaautomaadi tasudele lisanduvad kodupanga või teenusepakkuja tasud välisriigis raha väljavõtmise eest. Need erinevad pankade ja kontotüüpide lõikes, kuid kokku liites võivad muuta tehingu oodatust märkimisväärselt kallimaks. Teadlikkus võimalikest tasudest on eriti oluline nende reisijate jaoks, kelle eelarve on täpselt paigas ega mahuta ootamatuid lisakulusid. 

Eesti suuremate pankade keskmised välisriigis deebetkaardiga raha väljavõtmise tasud on 1-2 eurot iga väljavõtmise eest ning protsent summast (väljaspool Euroopat keskmiselt 2,5%). Erandiks on sama panga lähiriikides asuvad automaadid, kust raha väljavõtmine on tavaliselt kindla summani kuus tasuta. Wise’i kaart pakub igas kalendrikuus kaht, kokku kuni 200 euro ulatuses tasuta sularaha väljavõtmist. Iga järgmine väljavõtmine maksab 0,5 eurot ning 1,75 protsenti summast. 

Wise’i Eesti finantsjuhi Svetlana Minina soovitused reisides sularahaga toimetamiseks:

  • Arvuta, kui palju sularaha reisil eeldatavalt vaja läheb ning olenevalt sihtriigi hinnastusest kaalu osa summast enne reisi kohalikku valuutasse vahetamist. 
  • Ära võta raha välja krediitkaardiga, kuna see võib olla kallim ning tuua kaasa intressikulud.
  • Hoidu sõltumatutest sularahaautomaatidest, mis asuvad sageli turismipiirkondades ning on tavaliselt kallimad kui pangaautomaadid. 
  • Kui üksteise lähedal on mitu sularahaautomaati, võrdle nende hinnastust.
  • Kui automaat küsib, mis valuutas sularaha väljavõtmise eest “maksta”, vali alati kohalik valuuta.
  • Enne reisi vaata üle oma panga või teenusepakkuja tasud, mis lisatakse sularahaautomaadi tasudele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.