Kaja Kallas: peame olema valmis riigi lukku panema

Peaminister Kaja Kallas.Foto: Scanpix / Raigo Pajula / AFP

Peaminister Kaja Kallas palus sotsiaalmeedias tehtud pöördumises inimestevahelisi kontakte vähendada ning hoiatas, et halvimal juhul tuleb riik lukku panna.

“COVID-19 olukord Põhja-Eesti haiglates on erakordselt kriitiline. Igapäevaselt tuleb juurde COVID-19 haigeid, kel on raskusi hingamisega, kõrge palavik, vajadus arstide, õdede ja hooldajate järele. Voodikohtade arvu COVID-19 haigete jaoks küll tõstetakse, kuid kuskil tuleb piir vastu,” kirjutas Kallas.

Kallase sõnul peab ja saab meist igaüks andma oma panuse, et uusi nakatunuid juurde ei tuleks. “Palun vähendame järsult ja tugevalt omavahelisi kontakte, et nakkusahelaid katki lõigata! Muidu teeb viirus katki meie tervishoiu, teeb aina rohkem kahju meie lähedastele ja nõrgematele ühiskonnas.”

Peaministri sõnul on temani jõudnud info, et Eestis levib koroonaviiruse nn Briti tüvi ulatuslikumalt kui siiani arvatud. Oluliselt ulatuslikumalt. Briti tüvi on agressiivsem ja nakatavam tüvi kui teised, mis seletab ilmselt Eesti nakatumise kiiret kasvu.

“Kui see info, mida kontrollime, tõele vastab, siis tähendab see, et peame oma riigi lähemaks ajaks lukku panema,” nentis peaminister.

Täpsemalt peab peaminister vajalikuks kehtestada järgnevad piirangud:

  • õppeasutused, sh alglassid, lähevad distantsõppele v.a erivajadusega lapsed ja nendega tegelevad õppeasutused ning põhjendatud erandid, mis tagavad laste koolides viibimise piiratud ja turvalises mahus;
  • juhend lasteaedadele ja lastehoidudele töö korraldamiseks ja tungiv soovitus vanematele mitte lapsi lasteaeda viia ilma vältimatu vajaduseta;
  • kogu kaubandus, v.a apteegid, toidupoed, loomapoed, prillipoed ja muu esmavajalik tuleb sulgeda, lahti jääb vaid kauba väljastamine välitingimustes ning drive-in müük;
  • toitlustus sulgeda, lahti jääb vaid toidu kaasamüük;
  • sportimine ja huviharidus on võimalik üksinda, ilma treeneri või partnerita. Välitingimustes soovitame tungivalt rakendada taaskord 2+2 reeglit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.