Kiirest palgakasvust hoolimata pole inimeste toimetulek paranenud

Eestis kallines augustis peamiselt toit.Fotod: Marii Karell

Vaatamata kiirele palgakasvule ei ole töötajate hinnangul nende majanduslik toimetulek aastaga paranenud, selgub Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee korraldatud uuringust.

Lisaks esineb enam kui igal teisel töötajal rahaga seotud murede tõttu pingeid ja stressi, teatas agentuur.

Statistikaameti andmetel kasvas keskmine brutokuupalk teises kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 7,4 protsenti, ületades 1400 euro piiri. Aprillis oli keskmine brutokuupalk 1411 eurot, mais 1400 eurot ja juunis 1445 eurot.

Kevadel korraldatud tööturu- ja palgauuring näitab aga, et töötajate majanduslik toimetulek ei ole paranenud – kui eelmisel aastal hindas oma toimetulekut keskmiseks, heaks või väga heaks 80 protsenti küsitlusele vastanud töötajatest, siis sel kevadel 79 protsenti.

Oma toimetulekut keskmiseks hindavad töötajad teenisid 1431 eurot brutotöötasu, toimetulekut heaks või väga heaks hindavad vastajad üle 2000 euro.

Kõige paremini tulevad töötasuga toime juhid, sealhulgas valdkonnajuhid ja esmatasandijuhid, tippspetsialistid ning keskastmespetsialistid, kellest enamik hindas oma toimetulekut keskmiseks, heaks või väga heaks.

Juhtide, tippspetsialistide ja keskastmespetsialistide hinnangud toimetulekule ei ole aastaga peaaegu muutunud, samas kui mitmes madalama palgaga ametirühmas on hinnangud toimetulekule halvenenud.

“Kui eelmisel aastal nägime mitmetes ametirühmades hüppelist toimetuleku paranemist, siis sel aastal on hinnangud pigem 2017. aasta küsitluse tulemustega sarnased. Näiteks kontoriametnikest tuli sel kevadel oma töötasuga toime 71 protsenti, aasta tagasi 80 protsenti, 2017. aastal aga 69 protsenti,” märkis Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder pressiteates.

Müügi- ja teenindustöötajatest tuli oma töötasuga toime aga 58 protsenti, aasta varem 64 protsenti ja üle-eelmisel aastal 51 protsenti.

“Töötajate hinnanguid oma toimetulekule võisid mõjutada eelmisel aastal toimunud muudatused maksuvaba tulu arvestamises, mis jätsid madalama palgaga töötajatele rohkem raha kätte. Praeguseks ollakse veidi suurema sissetulekuga harjunud ja lisaks on palkade kasv vähendanud paljudel töötajatel ka maksuvaba tulu suurust,” lisas Seeder.

Kehv toimetulek on agentuuri teatel seotud ka pingete ja stressiga. 52 protsenti töötajatest märkis, et neil esineb pingeid ja stressi rahaga seotud murede tõttu. 19 protsent vastanuist kogeb rahamuredega seotud pingeid sageli. Enim esineb rahaga seotud pingeid kehvasti toimetulevatel töötajatel, kellest ligi pooled kogevad pingeid sageli. Samuti esineb neil sagedamini töö ja tervisega seotud stressi.

Palgainfo Agentuur ja tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas tööturu- ja palgauuringut, mille käigus küsitletakse tööandjaid ja töövõtjaid. 2019. aasta kevadel korraldatud tööandjate küsitluses osales 523 organisatsiooni esindajat ning töötajate küsitlusele vastas 9350 töötajat ja tööotsijat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.