Kohtuotsus: kui teise reisija käitumise tõttu lend hilineb, ei pruugi selle eest hüvitist saada

Portugali lennufirma TAP lennuk.Foto: Shutterstock

Euroopa Kohus otsustas, et lennureisija häiriv käitumine võib kujutada endast seaduste mõistes erakorralist asjaolu, mis võib vabastada lennuettevõtja kohustusest maksta hüvitist.

Kohus leidis, et reisija häiriv käitumine, mis tingis õhusõiduki ümbersuunamise, mistõttu lend hilines, kujutab teatud tingimustel endast erakorralist asjaolu ja et lennufirma võib tugineda sellele erakorralisele asjaolule, mis ei mõjutanud tühistatud või hilinenud lendu, vaid sama lennufirma poolt sama lennukiga teostatud eelnevat lendu.

Euroopa Kohus leidis samuti, et lennuettevõtja poolt reisija teekonna muutmine, kasutades selleks tema enda teostatud järgmist lendu, mille tulemusel jõuab reisija kohale esialgu kavandatust päev hiljem, kujutab üksnes siis endast seaduse mõistes “vajalikku meedet”, mis vabastab selle lennuettevõtja hüvitise maksmise kohustusest, kui on täidetud teatavad tingimused.

Milles asi?

Portugalis käivas põhikohtuasjas on vaidlus reisija ja lennufirmaTransportes Aéreos Portugueses (TAP) vahel selle üle, et ettevõte keeldus maksmast hüvitist reisijale, kelle ümberistumisega lend hilines lõppsihtkohta saabumisel pikaajaliselt.

Lennuettevõtja keeldus kahju hüvitamise nõuet rahuldamast põhjusel, et asjaomase lennu hilinemise tingis reisijat häiriv käitumine, mis leidis aset sama õhusõidukiga teostatud eelmisel lennul ja mille tõttu suunati lennuk ümber.

Asja menetleval Portugali kohtul oli asja lahendamisel küsimusi, mistõttu küsiti arvamust Euroopa kohtult.

Euroopa Kohus märkis, et lennuettevõtja ei ole kohustatud maksma reisijatele hüvitist, kui ta suudab tõendada, et lennu tühistamise või kolm või rohkem tundi hilisema saabumise põhjustasid erakorralised asjaolud mida ei oleks suudetud vältida isegi siis, kui oleks võetud kõik vajalikud meetmed.

Seejuures tuleb lennufirmal ka tõendada, et ta oli kogu tema käsutuses olevat personali või seadmeid kasutades võtnud kasutusele olukorrale vastavad meetmed, vältimaks seda, et asjaolud viiksid lennu tühistamise või pikaajalise hilinemiseni.

Esiteks märkis Euroopa Kohus, et erakorralisteks asjaoludeks võib pidada sündmusi, mis oma olemuselt või põhjuselt ei ole asjaomase lennuettevõtja tavapärasele tegevusele omased ja väljuvad tema tegeliku kontrolli alt, kusjuures need kaks tingimust on kumulatiivsed. Sellised asjaolud võivad esineda eelkõige turvalisuse ohustamise korral.

Olles märkinud, et reisija häiriv käitumine, mille tõttu suunati õhusõiduk ümber, seab tõesti ohtu asjaomase lennu turvalisuse, tõdeski kohus, et seesugune käitumine ei ole omane lennuettevõtja tavapärasele tegevusele.

Teiseks ei ole niisugune käitumine üldjuhul lennufirma poolt kontrollitav, kuna esiteks ei ole reisija käitumine ja reaktsioonid meeskonnaliikmete korraldustele üldjuhul prognoositavad, ning teiseks on õhusõiduki pardal nii kapteni kui ka meeskonna käsutuses üksnes piiratud vahendid niisuguse käitumise ohjamiseks.

Siiski täpsustas Euroopa Kohus, et selline e ei jää lennufirma kontrolli alt välja ega kvalifitseeru seetõttu erakorraliseks asjaoluks, kui selgub, et lennuettevõtja on aidanud sellisele käitumisele kaasa või kui ta võis seda ette näha ja võtta asjakohased meetmed hetkel, kui ta sai seda teha ilma suuremate tagajärgedeta asjaomase lennu kulgemisele, tuginedes niisuguse käitumise ohumärkidele. See võib just nii olla, kui lennuettevõtja võtab lennuki pardale reisija, kellel esinevad käitumishäired kas juba enne või siis lennukisse mineku ajal.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.