Säästmisest ja raha kogumisest räägitakse sageli ideaalstsenaariumi vaates, kus eeldatakse, et inimesel on kindel sissetulek ja vaja on vaid siit-sealt koomale tõmmata ning vähem mõttetuid kulutusi teha. Mida teha aga olukorras, kus juba paar päeva peale palgapäeva on raha kohustustele kadunud ning toime tulekuks jääb üle vaid laenamine?
“Tahaks ka ükskord saada hakkama paremini, kui hetkel – uue palgapäevani on päris kaua aega, aga kodus on kaos, söök on otsas suht, auto sõidab enam-vähem auru pealt juba ja arvel on 3 eurot,” kirjeldas oma olukorda üks eestlane Kogumispäeviku Facebooki kommuunis.
Postitus tekitas rahatarkuse kogukonnas suure arutelu ning inimesed tõid oma kogemusest välja hulgaliselt nippe ja põhimõtteid, mis aitasid neil sarnasest olukorrast välja rabeleda.
Esimese asjana loo ülevaade oma kuludest
Kõige olulisema nõuandena toodi välja oma kulutuste jälgimine ehk rahalistesse raskustesse sattudes tuleks esimese asjana luua selge ülevaade, kuhu su raha kulub. Võimalusi selleks on mitmeid, alates tšekkide kogumisest kuni märkmikusse iga kulutatud sendi kirja panemisest.
Üks grupi liige tõi välja, et temal õnnestus rahaasjadest parem ülevaade luua ainult pangakaardiga makstes. Nii saab kuus kaks-kolm korda oma pangakonto üle käia ja kõik kulud ja tulud Excelisse või paberile kirja panna. Nii tekib reaalne ülevaade sellest, kuhu su raha kulub, ja seejärel on võimalik hakata analüüsima, kust on võimalik koomale tõmmata.
Kindlasti tuleks üle vaadata kõik oma igakuised tellimused ja kaaluda, kas on võimalik mõni neist lõpetada või leida soodsam alternatiiv.
Palgapäeval tehtud otsused mõjutavad sinu toimetulekut kogu kuu jooksul
Mitu inimest rõhutas, et tähtis on oma rahaasjadega tegeleda kohe palgapäeval. Üks liige tõi näiteks välja, et kõige mõttetumad väljaminekud tehakse enamasti kolmel järgneval päeval pärast raha saamist ja neist peamised on mõttetute asjade või üleliigne toidukaupade ostmine.
Raha saamise päeval tuleks hoopis maksta kohe ära kõik kohustused, nagu laenud, liisingud ja üür ning panna kõrvale ka väike “ellujäämise” fond, olgu selleks kasvõi 25 eurot.
Kui üür, kommunaal- ja lasteaiaarved ning muud eluks hädavajalikud kohustused on tasutud, tuleks sammud seada toidupoodi ning osta korraga suurem varu kuivaineid ja muid soodsaid toidukaupu, mis kogu kuu vastu peavad. Kodukeemiat, mähkmeid ja muid kallimaid tarbekaupu soovitatakse osta ainult sooduskampaaniate ajal ja korraga suurem kogus, et pikas perspektiivis nende hinda alla tuua.
Samuti soovitati palgapäeval tankida täis auto kütusepaak, sest kuigi see on korraga suurem väljaminek, on nii võimalik oma kulusid paremini jälgida ja väheneb risk, et kuu lõpus on raskusi autokütuse ostmisega.
Erinevad lähenemised võivad aidata kulutusi kontrolli all hoida
Iga inimene on isemoodi: ühele sobib hästi kuueelarve loomine, teise jaoks võib olla lihtsam läheneda oma kulutustele nädala või isegi päeva kaupa. Üldiste nõuannete kõrval toodi välja ka muid lähenemisi, mis võivad aidata väheste vahenditega toime tulla.
Näiteks jagas üks liige, et temal õnnestus raskematel aegadel hakkama saada, makstes kuu algul kõik arved ning jagades seejärel kogu allesjäänud raha päevade arvuga, mis järgmise palga saamiseni jäid. See võib tähendada, et sinu ühe päeva eelarveks kujuneb 5 eurot, mis näitab väga selgelt, kui palju sul tegelikult raha kätte jääb.
Samuti võib olla kasu sellest, kui seada endale eesmärgiks ühel nädalal või kindlatel päevadel mitte midagi kulutada, et vältida ahvatlusi ja sundida end ette mõtlema.
Ka toodi välja, et sageli on võimalik lisaraha teenida, kui müüa maha kodus seisma jäänud asjad – ka paarkümmend eurot kuus on suure mõjuga.
Sissetulekute suurendamist ei maksa alahinnata
Kui kulutused on viimase piirini kokku tõmmatud, siis võiks mõelda sissetulekute suurendamise peale. Lisaks seisma jäänud asjade müümisele võiks otsida lisatööd, olgu see nii väike kui tahes.
Sissetulekute suurendamise hulka kuulub ka tasuta koolituste läbimine, et tööturul oma konkurentsivõimet parandada.
Võlgadest vabanemiseks tasub võlanõustaja poole pöörduda
Kui inimene on juba toimetulekuks laenama hakanud, siis võib varem või hiljem tekkida probleem laenude tasumisega, mis omakorda kohustusi juurde tekitab. Läbiv soovitus laenudega hakkama saamiseks on pöörduda kohaliku omavalitsuse kaudu võlanõustaja poole.
Nõustajaga koos saab vaadata üle igakuised sissetulekud ja kohustused ning leida lahendus nende tasumiseks. Kui laen on pangalt, siis võib üks variant olla küsida laenu refinantseerimist, et seeläbi kuumaksetele kuluvat summat vähendada või isegi väiksema intressiga laen saada.
Loe lähemalt: Eesti Võlanõustajate Liit.