Majanduse stabiilne kasv suurendab tulusid ja tarbimist: kolmanda kvartali brutopalga muutus oli viimaste aegade suurim

Majandus kasvab Eestis stabiilselt, kuid kolmanda kvartali kasv aeglustus võrreldes teise kvartaliga.Foto: Canva

Statistikaameti andmetel kasvas sisemajanduse koguprodukt ehk meie riigi rikkus kolmandas kvartalis 8,6 protsenti. See jääb alla eelmise kvartali majanduskasvule, mis oli 12,9 protsenti. Kiire majanduskasv on tulnud 2020. aasta languse taustal, kuid võrreldes ka koroonaeelse 2019. aastaga on majandus siiski stabiilselt kasvanud. 

SKP jooksevhindades moodustas 7,91 miljardit eurot, mis teeb elaniku kohta 20 193 eurot. Jätkuvalt on kasvanud eratarbimine, mis oli kiirem võrreldes valitsussektori tarbimiskulutustega, teatas statistikaamet. Eratarbimise peamine tuluallikas oli palk 2,79 miljardi euroga.

Inimestel on põhjust rõõmustada tulude kasvu üle

Keskmine brutokuupalk oli kolmandas kvartalis 1553 eurot, mis on 7,8 protsendi võrra suurem kui aasta tagasi samal ajal. “Kui mullu palgakasv pigem pidurdus, siis sel aastal on see taas tõusuteel. Kolmandas kvartalis oli muutus viimaste aastate suurimaid,” ütles statistikaameti analüütik Argo Tarikaineni pressiteates.

Allikas: Statistikaamet

Piirkonniti on kõrgemad palgad Harju- ja Tartumaal, väiksemad Hiiu- ja Ida-Virumaal. Traditsiooniliselt on kõrged palgad info ja side tegevusalal (2878 eurot) ning finants- ja kindlustustegevuses (2539 eurot). Madalaimat palka saadi majutuse ja toitlustuse alal (976 eurot). Igaüks võib võrrelda oma palka Eesti või maakonna keskmisega või oma ametiala keskmise palgaga statistikaameti palgarakenduses

Kuidas inimesed kulutasid oma raha?

Statistikaameti andmetel oli majapidamiste tarbimises kolm valdkonda, mis moodustasid üle poole kogu tarbimisest. Kõige rohkem kulutati toidukaupadele (19,6 protsenti), eluasemele (17,7 protsenti) ja transpordile (10,7 protsenti). Ülejäänud valdkondadele jäi 52 protsenti tarbimisest. Inimesed julgesid selle aasta kolmandas kvartalis rohkem kulutada rõivastele ja jalatsitele (kasv 20,3 protsenti), vabale ajale ja kultuurile (kasv 16,5 protsenti) ning restoranidele ja hotellidele (kasv 14,4 protsenti).

Majanduskasvu problemaatiliseks osaks on inflatsioon. Tarbijahinnad ehk kaubad ja teenused kallinesid kolmandas kvartalis 5,5 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Kuid oktoobris oli kasv juba 7,0 protsenti, seejuures kaubad kallinesid 6,0 protsenti ja teenused 8,9 protsenti. Oktoobri tarbijahindade kasvu vedas eluaseme hindade kasv 15,7 protsenti ja transpordi hindade kasv 18,2 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.