Mart Helme lahkub siseministri ametist ja läheb tagasi riigikokku: “Mul on kõrini!”

EKRE endine esimees Mart Helme.Foto: Eesti Meedia /Scanpix

Täna plaanis opositsioon riigikogus siseminister Mart Helme umbusaldamist. Paar tundi enne andis Helme aga teada, et astub ise tagasi. “Mul on kõrini,” ütles ta Eesti meedia kohta.

Asja tagapõhi on selles, et Mart Helme ning Martin Helme ütlesid pühapäeval enda raadiosaates, et USA presidendivalimised polnud ilmselt ausad ning kritiseerisid presidendiks valitud Joe Bidenit.

“Süvariigi tegutsemisloogika on omaenda tegevusvabaduse tagamiseks sokutada igale poole närakaid. Korrumpeerunud, šantažeeritavaid närakaid. Joe Biden ja [tema poeg – toim.] Hunter Biden on korrumpeerunud tüübid,” rääkis Mart Helme.

Veel rääkis ta, et nägi enne USA valimisi und. “Oli selline väli ja nägin, et Trump tuleb üle heinamaa. See väli oli kaetud soolikate ja sisikondadega. Aga Trump sammus sealt läbi,” rääkis Mart Helme. “See tuleb tohutu võitluse, võib-olla isegi verevalamise hinnaga, aga ta lõpuks võidab – õiglus seatakse jalule.”

Helmede väljaütlemisi kritiseerisid kohe opostsioonipoliitikud, kelle hinnangul oli see solvav ning ka ohuks Eesti julgeolekule ja välispoliitikale. Teravast kriitikat tegi aga ka valitsuserakonna Isamaa sisemine liberaalne tiib ehk ühendus Parempoolsed, kes leidis, et erakond peaks tõsiselt kaaluma, kas Helmel tasub jätkata.

Teemast ei saanud mööda vaadata ka Isamaa tipp-poliitik, välisminister Urmas Reinsalu, kes tänases “Terevisioonis” nentis, et Eesti riigi juhtimisel tuleb kasutada retoorikat, mis ei kahjusta Eesti riigi positsioone. Vastuseks küsimusele, kas Isamaa palub EKRE-l valitsusest lahkuda, ütles Reinsalu: “Isamaa seisukoht on, et sellist tüüpi retoorikal ei saa riigijuhtimises kohta olla, jah.”

“Mul on kõrini!”

Reformierakond ja sotsid algatasid kohe hommikul Mart Helme umbusaldamise, mis oleks arutusele läinud kell 15. Veel enne keskpäeva andis Helme aga pressikonverentsi, kus teatas ise tagasiastumisest.

Tema sõnul on tal kõrini, eelkõige Eesti meedia tegevusest. “Vaadates seda laimu ja valet, mida Eesti meedia produtseerib, otustasin eile õhtul tagasi astuda,” rääkis Mart Helme pressikonverentsil.

Enda sõnul ei teinud ta midagi sellist, mis ohustaks Eesti julgeolekut. “Ma ei ole rääkinud midagi sellist, millest ei ole juba rääkinud Ameerika meedia, Ameerika vaba meedia,” rääkis Helme.

USA suured meediaorganisatsioonid on hinnanud, et demokraat Joe Biden on presidendivalimised Ühendriikides võitnud. Biden on ka ise seda kinnitanud, hulk vabariiklasi on samuti konkurentide võitu nentinud.

Praegune president Donald Trump sellega aga ei nõustu ning arvab hoopis, et toimus ulatuslik valimispettus ning plaanib tulemusi kohtutes vaidlustama asuda.

Helme lahkub enda sõnul ministriametist koalitsiooni säilitamise huvides ja naaseb riigikogusse. Sealt lahkub EKRE üks kõneisikuid Urmas Espenberg.

“Täna tuli uudis, et opositsioon tahab Mart Helmele teha umbusaldusavaldust, aga meie neile seda rõõmu ei paku,” rääkis siseminister veel.

Seda, kellest saab uus siseminister, EKRE esimees Martin Helme öelda ei osanud. “Kindlasti me leiame hea kandidaadi,” lubas ta ainult.

Martin Helme tagasiastumise küsimust ei kerkinud

Seda, et raadiosaates osales ning Bidenit kritiseeris ka Martin Helme, pole teemana üles võtnud ei opositsioon ega ka koalitsioon. Samuti ei viidanud pressikonverentsil miski, et kumbki poliitik Helme avalduses ühtki probleemi näeks.

“Me teeme kord nädalas ühte raadiosaadet, mis on valguskiir meediamaastikul. USA-s on tulnud tuhandeid kaebusi, kus on selgelt ära tõestatud valimisreeglite rikkumised. USA-s on kaks meest ennast võitjaks kuulutanud,” ütles Martin Helme täna.

Rahandusminister rõhutas, et paljudes osariikides ei ole veel ametlikke tulemusi kinnitatud ja et meil oleks mõistlik ära oodata tulemused.

Märksõnad: , ,

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.