Ootamatu avastus: tarbija ostis aastase kinkekaardi, aga hiljem selgus, et üritusi aasta lõpuni ei toimugi

Kinkekaart.Foto: Shutterstock

Tarbijavaidluste komisjoni ette jõudis juhtum, kus inimene ostis endale aastase ürituste kinkekaardi. Kui aga aegumistähtaeg kätte jõudma hakkas, selgus, et sel aastal üritusi enam ei toimugi. Firma oli nõus küll vastu tulema ja kaarti pikendama, aga tarbija tahtis raha tagasi.

Tarbija ostis 2018. aasta septembris Gurmeeteatri kinkekaardi, mis maksab 158 eurot. Firma korraldab elamusõhtuid, näiteks Eurovisiooni-elamust pakkuvat teemapaketti Dinnervision ning Mihkel Raua kava järgi kokku pandud Raudset Õhtusööki.

Kinkekaart pidi kehtima aasta aega – kuni 2019. aasta septembri keskpaigani. Augusti aluses võttis tarbija firmaga ühendust, kuna aegumistähtaeg lähenes, ent firma kodulehel uut informatsiooni ürituste kohta ei ilmunud.

Teenuspakkujaga võeti koguni kolm korral ning firma selgitas, et 2019. aastaks enam ühtegi üritust planeeritud pole, kuid kinkekaarti saab pikendada ja ka siis realiseerida, kui etendused uuel aastal toimuvad.

Tarbija kinkekaarti pikendada ja ootama jääda ei soovinud ning tahtis lepingust taganeda ja kinkekaardi eest makstud 158 eurot tagasi saada.

Kinkekaarti peab olema võimalik kasutada

Firma ise tarbijavaidluste komisjoni palvele asjas seisukoht võtta ei vastanud. Lõpuks otsustas komisjon tarbija kasuks ning leidis, et firmal tuleb nõue rahuldada.

Aga miks? Komisjon selgitas, et kui kinkekaardi ostjale on kaardi kehtivusaeg teatavaks tehtud, on ostu-müügilepingu pooled sellega kokku leppinud, et kaardi alusel saab kauplejalt kohustuse täitmist nõuda kuni vastava tähtajani.

Tarbija soetatud kinkekaart kehtis kuni 21. septembrini 2019 ning selle ajani oli kaupleja kohustatud tagama tarbijale ka kinkekaardi realiseerimise võimaluse, lisas komisjon.

Poolte kirjavahetusesttuli aga välja, et vähemalt augusti algusest kuni 2019. aasta lõpuni ei olnud kauplejal pakkuda tarbijale kinkekaardi realiseerimiseks ühtegi üritust. Sellega rikkus kaupleja oma lepingulisi kohustusi, otsustas komisjon.

“Praegusel juhul on tarbija kinkekaardi eest kauplejale tasunud, kuid Kauplejast tulenevatel asjaoludel pole Tarbija kinkekaarti realiseerida saanud. Komisjoni hinnangul on kaupleja lepingut rikkunud oluliselt, mistõttu on tarbijal õigus lepingust taganeda,” seisab otsuses.

Kuna lepingust taganemise korral võib kumbki lepingupool nõuda lepingu alusel üleantu tagastamisest, tekkiski tarbijal õigus kauplejalt summa tagasi saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.