Paide naine sattus identiteedivarguse ohvriks

Lääne prefektuuri uurimisse lisandus identiteedivargus.Foto: Scanpix

Lääne politsei prefektuur teavitas, et 29. novembril alustas politsei kriminaalmenetlust selles, et tänavu 30. augustil sõlmiti Paides elava naise teadmata tema nimele ehitustööriistade rendileping 6000 euro ulatuses, mida hiljem rendiettevõttesse ei tagastatud.

“Paar nädalat tagasi sai Paides elav naine nõudekirja, et tasuda 6000 eurot renditud ja tagastamata jäetud tööriistade eest. Kannatanu tegi politseile kuriteoavalduse, sest tema ise ei ole enda ID-kaarti kasutades rendilepingut sõlminud,” selgitab Lääne ringkonnaprokurör Merike Lugna Geeniusele.

Politsei sõnul oli kasutatud rendilepingut sõlmides naise elektroonilist idenditeeti. Lugna sõnul on politsei alustanud asjaolude kontrollimiseks kriminaalmenetlust, mille käigus kogutakse tõendeid ja selgitatakse, kes ja kuidas võis naise dokumenti kuritarvitada.

Lugna tuletab meelde, et isiku tuvastamist võimaldavaid dokumente ja nendega kaasas käivaid paroole tuleb hoida turvaliselt. “Dokumenti kuritarvitades saab varastada teise inimese identiteedi – sõlmida tema nimel lepinguid, võtta laene, tekitada varalisi kohustusi ja palju muud. Seetõttu ei tohi sellist dokumenti või muud autentimist võimaldavat vahendit mitte kellegi teise valdusesse usaldada,” räägib Lugna ja lisab, et enda dokumente tohib kasutada ainult ise.

“Nii kaitsevad inimesed end ka võimalike kelmuste ja ootamatute rahaliste nõuete eest. Kuigi tegemist on kuriteoga ja politsei asub toimepanijat kindlaks tegema, ei pruugi see alati õnnestuda või ei pruugi olla võimalik kogu tekitatud kahju hüvitada. Seetõttu on oluline olla ettevaatlik ja kuriteo ohvriks langemist igal võimalusel ise vältida,” selgitab Lugna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.