Pank meenutab: lugege laenulepingu väikest kirja

Laenulepingu olulisimad tingimused võivad olla kirjas väikeses kirjas.Foto: Shutterstock

Väikelaene ja järelmaksu pakkuv LHV Finance on tarbijate teadlikkuse tõstmiseks välja tulnud kampaaniaga, millega juhitakse tähelepanu niinimetatud väikesele kirjale, mis käib kaasas iga laenureklaamiga.

Aeg-ajalt on nii tarbijakaitse kui ka finantsinspektsioon teatanud tarbijakrediidi reklaamide monitoorimise tulemustest ja leidnud ka vigu. Turul on palju väga tarbelaenude pakkujaid ning reklaamireeglitest ei pea kõik ühtmoodi kinni. 

Näiteks võib juhtuda, et tarbijale reklaamitakse madalat intressimäära, kuid samal laenul on väga kõrge lepingutasu või kaasnevad suured kuutasud, millele tähelepanu ei juhita. Võib juhtuda, et sellisel juhul jätab laenuvõtjale arusaamatuks, millele täpselt ta alla kirjutab.

LHV Finance’i juhataja Mari-Liis Stalde sõnul saavad inimesed laenude kohta uurides ja reklaame jälgides tervikpildi kokku panna, pöörates tähelepanu väiksele tekstile. 

„Odavaim intress ei ole alati parim pakkumine,“ toonitas Stalde. „Intressile lisaks tuleb uurida, millised on muud tasud, ja arvestada kaasnevate lisatingimustega. Tervikpildi kokkupanemiseks on vaja tähelepanu pöörata väiksele tekstile. Kindlasti peab tingimustega tutvuma ja need endale selgeks tegema enne, kui lepingu sõlmid.“

Tarbijakrediit on reguleeritud finantstoode ning selle reklaamimisele on seatud kindlad piirangud. Laenuandjad tohivad reklaamida oma kaubamärki ning tutvustada laenutooteid vaid tüüpnäite teksti abil. Just seda väikses kirjas ja sageli reklaamide servas asuvat tüüpnäidet tuleks laenuvõtjal eriti hoolikalt lugeda ja sellele tõsiasjale soovibki LHV tähelepanu juhtida. Just tüüpnäite väike tekst on see, mida selgelt laenude reklaamide puhul võrrelda saab ja mis annab infot sobivaima pakkumise välja valimiseks.

LHV Finance’i väikest kirja märkama kutsuvaid reklaame saab näha linnatänavail, ajakirjanduses ja kuulda raadio vahendusel. Reklaamikampaania on valminud koostöös loovagentuuriga Tank.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.