Politsei: viimastel nädalatel võtavad kelmid eriti sageli ohvrite nimele laenu

Foto: Shutterstock

Viimastel nädalatel on hoogu kogunud juhtumid, kus inimestelt raha väljapetmise käigus võtavad kelmid ohvri nimele ka kiirlaenu ning kannavad raha ära enda kontrolli all olevatele kontodele.

Põhja prefektuuri kelmuste ja majanduskuritegude talituse juht Paul Pihelgase sõnul ei ole tegemist uue mustriga, kuid viimastel nädalatel on see märgatavalt sagenenud.

„Paraku ei piirdu kelmid enam ainult inimese kontol oleva rahaga vaid üritavad kiirlaenu võttes saada igalt ohvrilt kätte maksimaalse summa ning panevad kannatanu selliselt veel keerulisemasse olukorda. Kelmidel õnnestub ohvrite nimele laenu võtta, sest inimesed avaldavad enesele mõistmata enda kohta väga palju andmeid. Teame juhtumeid, kus inimesed on saatnud kelmidele oma dokumendikoopiaid, avaldanud isikukoodi, nime, pangakaardi andmed ja muid olulisi andmeid, mida teades võivad pahade kavatsustega inimesed teha palju kahju,“ selgitas Pihelgas.

Kannatanute hulgas on neid, kes on reageerinud kelmide pakkumisele investeerimisega raha teenida kui ka neid, kes on saanud kõne väidetavalt pangatöötajalt. Alates septembri lõpust on selliseid juhtumeid registreeritud mõnikümmend. Laenud on eri summas ning ulatuvad kohati 10 000 euroni.

Ühtlasi on politseile teada juhtumid, kus inimestel palutakse nende kontole laekunud rahasumma edasi kanda. „Sellisel juhul on tihti tegemist mõnelt teiselt inimeselt väljapetetud rahaga, mõne teise inimese nimele võetud laenuga või kontoomaniku enda nimele vormistatud laenuga, millest ta isegi teadlik ei ole. Politsei juhib tähelepanu, et mitte mingil juhul ei tohi võõrast päritolu raha edasi kanda, vaid sellise ülekande laekumisest tuleks koheselt teavitada panka ja politseid,“ hoiatab Pihelgas.

Nõuanded oma vara kaitsmiseks:

  • Kui sulle saabub investeerimispakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu või kõne pangast, mis teatab kahtlasest tehingust kontol, siis suhtu sellesse ettevaatlikult. Reeglina on selline kõne muukeelne ning helistaja ei räägi eesti keelt.
  • Ära lae tundmatu inimese palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.
  • Ära edasta võõrale inimesele andmeid oma ID-kaardist, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, PIN-koodidest, panka sisselogimise andmeid, fotosid krediitkaardist jms.
  • Ära sisesta kellegi palvel oma Smart-ID või Mobiil-ID koode.
  • Igasugune investeerimine ja laenu võtmine tähendab lepingu sõlmimist. Loe kindlasti läbi lepingu tingimused ja pööra tähelepanu võimalikele lisatasudele.
  • Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.
  • Kui saad sellise kõne, lõpeta kõne kohe ja blokeeri number.
  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.
  • Hoiata sellistest skeemidest oma tuttavaid, sõpru ja pereliikmeid. 

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.