Ratas: jutt alkopiirangutest on valeinfo. Paanika külvamine on karistatav

Peaminister Jüri Ratas on lubanud tagasi astuda, kui selgub, et toimunud on midagi kriminaalset.Foto: Shutterstock

Eriolukorra juht peaminister Jüri Ratas lükkas täna pressikonverentsil ümber sotsiaalmeedias leviva valeväited, mille kohaselt rakendatakse Eestis kuiv seadus ehk lõpetatakse alkoholi müük ning kehtestatakse senisest suuremad liikumispiirangud.

Ta rõhutas, et valeinfo külvamine ja teadliku paanika levitamine on lubamatu ja karistatav.

Ma kinnitan, alkoholimüügi keeldu Eesti riik ei kehtesta. Andsin täna korralduse sulgeda kasiinod. Eriolukorra juhina andsin ka korralduse, milles täpsustasin saartel liikumispiiranguid,” ütles Ratas.

Peaminister tõi välja sellegi, et spordiklubide sulgemise piirang ei kehti nende sportlaste puhul, kes treenivad olümpiamängudeks kahes Eesti spordiklubis.

Sarnaselt keskpäeval toimunud pressikonverentsiga tõi ka siseminister Mart Helme oma sõnavõtus välja uue infotelefoni 1247, kust saab koroonaviiruse kohta igal hetkel infot pärida.

Helme tõi välja, et praegusel hetkel Eestisse naasvad kaasmaalased peavad olema kaks nädalat karantiinis. Karantiinis olemist hakatakse peagi pisteliselt kontrollima.

“Me tahame, et inimene annab allkirja, et on tingimustega tutvunud ning võtab endale kohustuse. Me jõuame veel selleni, et kaasame vabatahtlike ja riiklikult volitatud inimesi ja institutsiooni, kes hakkavad pisteliselt tegema kontrolle, et kas inimene tõepoolest ka karantiinis on. Inimene on täpselt nii suur siga, kui tal olla lastakse. Põhimõtteliselt võib-olla suuremalt jaolt inimesed istuvad ja teevad seda, mida nad on kohustatud tegema. Aga mitte alati. Ei maksa arvata, et karantiin tähendab midagi niisugust, mida ei kontrollita ja on inimese enda südametunnistusel,” ütles Helme.

Välisminister Urmas Reinsalu andis täna korralduse Eesti välisministeeriumi asutustes peatada Schengeni viisade väljastamise. Kell 17 on ministril videosilla vahendusel kriisikoosolek Põhjala- ja Balti välisministritega.

Taani kolleegiga suheldes leidis Reinsalu, et kaheksa Põhja- ja Balti riigid kaaluvad ühise koostööplatvormi loomist, mille kaudu hakatakse konsulaarabi osas koostööd tegema.

Välisriikides hätta sattunud eestlastel palub Reinsalu võtta ühendust välisministeeriumiga meilitsi konsul@mfa.ee.

Sarnaselt teistele ministritele rõhus ka Tanel Kiik libauudiste levitamise pahupoolele. Alkoholimüügi keelu kohta väitis Kiik, et valitsus ei ole seda arutanud, kuid on arutatud piirangute kehtestamist – minister nentis, et ka praegu kehtivad alkoholimüügile piirangud, kuna see pole lubatud vahemikus 22-10.

Siseminister Helme sõnul uuritakse välja, kust sai alguse leviv libauudis liikumispiirangute kohta. Ta nentis, et praegu on võimalik, et tegu on linnalegendiga – aga on ka võimalik, et tegu on piiritaguse infooperatsiooniga.

Siseminister Mart Helme, sotsiaalminister Tanel Kiik ning välisminister Urmas Reinsalu andsid täna kell 15.30 ülevaate koroonaviiruse leviku ja majandusprobleemide lahendamisega tegeleva valitsuskomisjoni otsustest.

Valitsuse kriisikomisjon kohtus täna ennelõunal ning kohtub uuesti ka õhtul.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.