SEB uuring: iga kolmas Eesti noor näeb tulevikku ettevõtluses

Foto: Shutterstock

SEB korraldatud uuringust selgus, et 11% Eestis elavatest 18-29-aastastest on juba ettevõtjad ning lähima viie aasta jooksul plaanib ettevõtlusega tegelema hakata 22% uuringus osalenud noortest. Ettevõtlusega alustamisel sooviksid nad eelkõige saada rahalist tuge ja infot, kuidas oma äri üles ehitada. Kaks kolmandikku noortest peavad ettevõtlusega alustamisel oluliseks ärimudeli jätkusuutlikkust.

Eestis elavatest noortest 11% on juba ettevõtjad või plaanivad ettevõtlusega alustada lähima viie aasta jooksul (22%). SEB eraklientide segmendi projektijuht Victoria Tkatš ütles, et oma ettevõtte rajamine on Eesti noorte seas üsna populaarne ning paljud noored saavad esimesed kogemused selles vallas juba koolis, kui õppetöö käigus luuakse oma õpilasfirma.

„Näeme, et noored, kes on õpingute käigus saanud esimese ettevõtluse kogemuse, on ka edaspidi oluliselt enesekindlamad oma äritegevusega alustamisel. Siiski on palju neid noori, kes ei soovi ettevõtlusega tegeleda, kuna peavad oma teadmisi või rahalist olukorda ebapiisavateks,“ rääkis Tkatš.

Ta nentis, et 66% uuringus osalenud noortest ei näe end lähiajal ettevõtjana ja ettevõtlusega alustamisega ei kiirustata ka seetõttu, et paljud noored jätkavad õpinguid ülikoolis, et omandada teadmisi ja kogemusi ning alles siis otsustada, kas minna tööle või alustada ettevõtlusega.

„Tänapäeva noored on vägagi eneseteadlikud ning soovivad ise leida endale kõige sobivama tee. Seejuures on noored üsna riskialtid ja valmis ka eksima ning oma vigadest õppima. Nii kogutaksegi erinevaid teadmisi ja kogemusi nii õppides kui ka erinevates kohtades töötades ning ei soovita ennast liialt varakult suuremate kohustustega siduda, nagu seda kahtlemata on enda ettevõtte asutamine,“ nentis Tkatš.

Jätkusuutlikkus on hügieenifaktor

Ettevõtlusega alustamisel on noorte jaoks vägagi oluline jätkusuutlikkus. Kestlikku ärimudelit peab uuringu põhjal oluliseks koguni kaks kolmandikku (67%) noortest. Vaid 4% uuringus osalenutest ütles, et ettevõtlusega alustades ei ole jätkusuutlikkus nende jaoks üldse oluline.

„Noorte jaoks on meie planeet ja selle tulevik tähtsal kohal. Väga palju on kirjutatud sellest, et Z-generatsioon usub, et ettevõtetel on kohustus tegeleda keskkonna ja sotsiaalsete probleemidega,“ tõdes Tkatš. Ta tõi välja, et nii on ka juba õpilasfirmade võistlustel näha, et keskkonnahoid ja jätkusuutlikkus on noorte loodud ettevõtetes kesksel kohal ning oma tegevusraamistik ehitatakse üles sellest väärtusest lähtuvalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.