Selgus, kui palju läks maksma Eesti inimeste koroonakevadel Saksamaalt tagasi toomine

Tallinki laev Star.AS Tallink Grupp

Kuna Poola piiri ületamine oli koroona kevadisel tippajal märtsis-aprillis keeruline, tuli riigile appi Tallink, mis lõksu jäänud Eesti inimesed Saksamaalt Sassnitzist koju toimetas. See läks maksma mitu miljonit.

Sassnitzi ja Paldiski vahel sõitis laev Star kokku kuu aega: 19. märtsist 18. aprillini. Veeti nii inimesi, sõidukeid kui ka kaupa, lisaks korraldati piletite broneerimine ja müük.

Nüüd selgub majandusminister Taavi Aasa taotlusest koroonareservist kulude katmiseks, et kuu aega töötanud liini kulud olid päris märkimisväärsed – ilma käibemaksuta 3,6 miljonit eurot.

Reisid telliti valitsuskomisjoni otsusega siis, kui eriolukord Eestis juba maksis erakorralise riikliku toetusmeetmena.

Selgus ka Soome-Eesti reiside, maskide transpordi ja Ida-Viru busside hind

Aasa taotlusest tulevad välja veel mitmed koroonaajaga seotud transpordikulud. Näiteks telliti 2. ja 3. aprillil Tallinnast Helsingile kaks erakorralist reisi, et tagada erakorraliselt suurem kaubamaht Eesti ja Soome vahel. Kahe reisi koguhind oli 136 500 eurot – samuti ilma käibemaksuta.

Majandusminister palub oma ministeeriumile hüvitada veel 49 700 eurot “eestlaste koju toomise kulude katteks” – missuguseid reise see täpselt katab, ei tule küll selgelt välja.

“Seoses riigis kehtestatud eriolukorraga ja COVID-19 levikuga pakuti abi elanikkonnale ja korraldati transport eestlastele välismaalt koju. Paljudel eestlastel ei olnud võimalik naasta välismaalt kodumaale seoses lennuühenduste ja riigipiiride ajutiste sulgemistega,” selgitab Aas üldsõnaliselt.

Riik tellis kriisiajal ka hulgaliselt isikukaitsevahendeid; näiteks 2. aprillil saabus otse Hiinast Tallinna Venemaalt tellitud erareisiga kahe nädala jagu respiraatoreid, maske ja kaitsekitleid. Toona leidsid aega lennukil vastas käia nii riigihalduse minister Jaak Aab kui ka välisminister Urmas Reinsalu.

Kui palju selle konkreetse lennu hind oli, see pole teada – küll aga tuleb Aasa taotlusest välja, et kokku läks kaitsevahendite logistika ja transport Eestisse majandusministeeriumile maksma 1,55 miljonit.

“Isikukaitsevahendite rahvusvahelise logistikateenuse korraldamine,” selgitab minister kulurida. Eesmärk oli soetada isikukaitsevahendeid viiruse leviku tõkestamiseks ja inimeste tervise hoidmiseks. Otsuse, mille alusel Aas nüüd reservist raha tagasi küsib, tegi valitsuskomisjon 23. märtsil, nii et ilmselt on selle sees ka toosama Hiina lend.

Aprilli alguses otsustas valitsuskomisjon ka rakendada Ida-Virumaal liinivedudele – ka eriotstarbelistele liinivedudele, kus firmad oma töötajaid veavad – maksimaalselt 50-protsendilist täituvuse nõuet, et viirus koha peal ei leviks. Tuleb välja, et toona tuli maanteeametil bussiliinide thendamiseks maksta pisut rohkem kui 100 000 eurot.

Riik lõi ka poekettidele käitumisjuhendid, et informeeriti elanikkonda käitumisreeglitest avalikes kohtades. Käitumisjuhendeid telliti toidupoodide, apteekide, restoranide ja toitlustuskohtadesse. Tuleb välja, et see oli üpris odav – Aas küsib reservist tagasi üksnes 4545 eurot ilma käibemaksuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.