Suur elektrikatkestus tõi Eesti firmale kümnete tuhandete jagu kahju

Valio Eesti AS tegevjuht Maido Solovjov Valio Võru juustutehases.Foto: Scanpix

Suure tormi tõttu oli pühapäeval kogu Võru linn elektrita ning see tõi märkimisväärset kahju ka kohalikele ettevõtetele.

Valio Eesti Võru juustutööstuses peatus elektrikatkestuse tõttu tootmine pühapäeva õhtul vastu esmaspäeva ligi kümneks tunniks, ettevõtte hinnangul on esialgne kahju kuni 50 000 eurot.

Valio Eesti juhi Maido Solovjovi sõnul kestis katkestus pühapäeva õhtul kella 16.30-st kuni 02.00-ni esmaspäeva öösel.

“Hindame seda [rahalist kahju] täna 40 000-50 000 euro kanti. Kateldes oli juustutera valmimisel ja see tuli välja saada sealt,” ütles Solovjov BNS-ile. Ta lisas, et tootmisprotsessi katkemise tõttu läks hävitamisele piima, juustupiima ja vadakut. Täpsemad kogused on veel väljaselgitamisel.

Solovjovi sõnul Võru juustutööstuse seadmed elektrikatkestuse tõttu tõenäoliselt kahjustada ei saanud, neid mõjutavad lühiajalised pingemuutused, kuid kümnetunnise katkestuse puhul oli tööstus konkreetselt vooluta.

Valio Laeva meiereis saadi tööga jätkata, kuna varustuskindluse tagavad Tartu, Voldi ja Puurmani alajaamad, millest viimane oli töökorras.

Suur puidutööstus ikka vooluta

Tormi tõttu kaotas voolu ka Võru puidutööstus AS Barrus. Firma loodab, et tormi tõttu katkenud elektriühendus taastatakse esmaspäeval kella 17-18 paiku. “Praegu tehas seisab,” ütles ettevõtte juhatuse liige Jürgen Ainsalu BNS-ile hommikul.

Ta lisas, et kui katkestus piirneb esmaspäevase päevaga, siis ettevõtte jaoks midagi katastroofilist ei juhtu. “Muidugi kui nüüd elektrivarustus taastatakse, eks siis ole näha, millised kahjud seadmetele võivad olla tekkinud, hetkel ei oska prognoosida,” ütles Ainsalu.

“Teine kord on nii, et elektrivarustuse katkemisega võib näiteks IT-süsteemides mõni suurem probleem tekkida. Eks peavalu on kindlasti, aga praegu ei oska öelda, kui suur see rahaline kahju võiks otseselt olla,” lisas Barruse juhatuse liige.

Valio juht Solovjov märkis Barruse katkestusest kuuldes, et sel juhul läks Valiol isegi hästi. “Aga muidugi läks juustupiima ja juustu hävitamisele – mis juustuks ei kõlba ja ka juustupiim, mis oli valmis tehtud ja läheb hävitamisele,” ütles ta, kuid kinnitas, et tootmisseisaku tõttu kauplustes midagi puudu ei tule.

Valio tootmisprotsess on ajakriitiline: elektrikatkestuse puhul on raskendatud piima mahalaadimine, autod on piima täis ega saa minna uuele ringile. “Kõigil pole võimalust toorpiima lautades hoida, auto peab järgi jõudma,” tõdes Solovjov.

Seetõttu leiab Valio Eesti juht, et elektrikatkestuste puhul võiks esmajärjekorras tegeleda ajakriitiliste objektidega. “Tööstusena tunneme, et oleme samas ootejärjekorras lõpptarbijaga,” lisas ta.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.