Suur nimekiri: tänasest läheb maha suur hulk kriisipiiranguid

Välikonstertidele lubatakse hajutatult kuni 5000 inimest.Foto: Shutterstock

Kätte on jõudnud juuni ning see tähendab, et paljud eriolukorra ajal paika seatud piirangud on leevenenud. Näiteks võib taas käia kinos või baaris pika õhtu teha – seda küll erireegleid järgides.

Ilmselt kõige suurem muutus ongi, et alates 1. juunist on lubatud avalikud üritused nagu kinoseansid, etendused, kontserdid, laadad, festivalid ja konverentsid nii sise- kui välitingimustes.

Üritustele kehtivad lisanõuded

Alates 1. juunist kuni 30. juunini tohib korraldada avalikke üritusi, millest võtab osa maksimaalselt 50 inimese asemel 100 inimest. Siseruumides tuleb järgida 50 protsendi täituvust ja 2+2 nõuet.

See kehtib nii läbiviidavate avalike ürituste -kinod, teatrid, kontserdid jne – kui ka  koosolekute ning meelelahutusvaldkonnas kasiinode ja mänguautomaatide saalide külastamise kohta.

Avalikele üritustele kehtestatud nõudeid arvestatakse sarnaselt ka koolides ja huvikoolides, välja arvatud ülikoolide ja teadusasutuste teadus- ja arendustegevuse korraldamisel.

Kuni 30. juunini kehtib 2+2 reegel ja kuni 100 osaleja piirang ka pealtvaatajateta spordivõistluste puhul siseruumides.

Välitingimustes tohib spordivõistluseid korraldada koos pealtvaatajatega arvestades,  et osavõtjaid tohib samuti kokku olla 100. Korraldaja peab tagama desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Muuseumite ja näituste puhul loobuti 1. juunist kuni 10 inimese suuruse rühma nõudest. Tagatud peab olema 2+2 nõude järgimine.

Baarid võivad taas pikalt lahti olla

Restoranides ja baarides võib taas aega veeta ka pärast kella 22. Tagatud peab olema 2+2 reegli järgimine ning desinfitseerimisvahendite olemasolu. Nüüdt tohib pärast kella 22 müüa toitlustusettevõttes ka alkoholi. Napsumüügiga on nüüd kõik samamoodi nagu enne eriolukorda.

Samuti tohib taas veeta aega kasiinodes ja mängusaalides, kuid arvestada tuleb ruumi 50 protsendi täituvusega ning osalejaid ei tohi olla enam kui 50 inimest. Samuti peavad töötajatele ja külastajatele olema kättesaadavad desinfitseerimisvahendid.

Reisijaid võib juurde tulla

Eelmisel nädalal kiitis valitsu heaks kaotsuse, millega lubatakse alates 1. juunist Eesti riigipiiri ületada inimesel, kes saabub siia Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritanniast.

Inimene tohib Eesti riiki siseneda juhul, kui ta on haigustunnusteta ja on nendes riikides viibinud vähemalt COVID-19 haiguse peiteaja ehk viimase 14 päeva jooksul.

Eestisse saabudes tuleb viibida 14 päeva karantiinis juhul, kui inimene saabub siia riigist, kus viimase 14 päeva COVID-19 haigestunute arv 100 000 elaniku kohta on suurem kui 15. Väiksema haigestunute arvuga riigist tulles, karantiinis viibima ei pea.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.