Suurem osa Eesti inimestest suudaks iga kuu säästa kuni 50 eurot

Viiendikul Eesti elanikest pole võimalik sääste kõrvale panna.Foto: Shutterstock

Eesti inimestest, kes investeerimisega ei tegele, suudaks 27 protsenti ühes kuus investeerimiseks kõrvale panna 20 kuni 50 eurot ning viiendik saaks kõrvale panna 50 kuni 100 eurot, selgus SEB korraldatud uuringust.

Samuti oli vastanute seas viiendik neid, kellel ei ole võimalik investeerimiseks säästa. Üheksa protsenti märkis, et nad suudaksid investeerida vähemalt 200 eurot kuus.

Need, kes on juba investeerima asunud, on ühes kuus valmis panustama veidi suuremate summadega – 23 protsenti vastanutest leiab ühes kuus investeerimiseks vähemalt 200 eurot. Siiski investeerib kõige rohkem ehk 29 protsenti vastanutest 20 kuni 50 eurot kuus ning 26 protsenti vastanutest 50 kuni 100 eurot kuus.

Lätis ja Leedus oli kõige rohkem neid, kes ei leia raha investeerimiseks ning ülejäänud on valdavalt valmis investeerima kuni 50 eurot kuus.

Vähesed säästud on üks peamisi põhjuseid, miks Eesti inimesed investeerimisega ei tegele – nii arvas 56 protsenti vastanutest. Ligikaudu viiendik ütles, et nad ei tea, kust alustada või neil ei ole investeerimiseks vajalikke teadmisi. Viiendik on ka neid, kes ei leia finantsturgude jälgimiseks aega.

Sarnane pilt avaneb mujal Baltimaades, kuid Leedus on vähem neid, kes toovad investeerimisest loobumise põhjuseks ebapiisavad säästud. Samas on Lätis ja Leedus rohkem neid, kes kardavad võimalikke kaasnevaid kahjumeid. 

Eesti investeerijatest 49 protsenti teeb oma otsuseid ekspertide ja tuntud investeerijate analüüside ning arvamuste põhjal, 39 protsenti jälgib ise turuteavet ja otsib investeerimisvõimalusi ning 37 protsenti järgib sõprade arvamusi ja kogemusi. Finantsasutuste ja investeerimisplatvormide nõuannete põhjal tegutseb 34 protsenti.

Sõprade või pereliikmete edukas investeerimiskogemus on peamine põhjus, mis suurendaks Eestis 39 protsendi vastanute arvates nende huvi investeerimise vastu. 28 protsenti oleks valmis alustama, kui keegi pakuks kasumlikku investeerimisideed ning peaaegu sama paljud ootavad lihtsaid nõuandeid oma kodupangalt. 

SEB uuringu kohaselt tegeleb investeerimisega Eestis 59 protsenti elanikest, kes on paigutanud oma raha peamiselt kinnisvarasse ja kolmandasse pensionisambasse, aga ka aktsiatesse, investeerimisfondide osakutesse, kulda, krüptorahadesse ja mujale.

SEB uuring toimus märtsis 2021. aastal. Kokku vastas Balti riikides 3002 inimest vanuses 18–74 eluaastat, neist Eestis 1001.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.