Swedbanki investeerimisfondide juht: agressiivne pensionimüük ostukeskustes paneb kliendi ennast halvasti tundma

Age Petteri sõnul on näha, kuidas pensionifondide välimüügis võrreldakse tihti võrreldamatut.Foto: Swedbank

Hiljuti teatas Finantsinspektsioon, et soovitab hoiduda inimestel kaubanduskeskustes müügimeestega pensionilepingute sõlmimisest, kuna seal pole võimalik infoga rahulikult ja põhjalikult tutvuda. Eestis tegelevad aktiivse müügiga ostukeskustes LHV ja Luminor, kelle esindajad ütlesid Rahageeniusele, et reeglitest peetakse ilusti kinni ning kaebuseid ostukeskustes turustamise kohta on tulnud vähe.

Swedbanki investeerimisfondide juht Age Petter räägib samas, et Swedbank on saanud inimestelt tagasisidet, kus neile on kaubanduskeskustes näidatud vaid fondi mõne kuu tootlust, kuigi fondi ajalugu on palju pikem.

“Pensionifondide tootlust võib reklaamida, kuid selle juures tuleb meeles pidada, et reklaamida ei tohi ainult lühiajalist, vaid ka eri perioodide ning võimalikult pika aja tootlust, seejuures hoiatusega, et senine tootlus ei garanteeri sarnast tootlust tulevikus,” ütles ta.

Petter märkis, et samuti kõrvutatakse pensionifondide müügis tihti omavahel eri riskitaseme ja juhtimisstiiliga fonde, ehk võrreldakse võrreldamatut. “Sellisel juhul võrreldakse justkui õuna apelsiniga. Ühed eelistavad üht, teised teist, kuid nende maitseomadusi ei ole omavahel võimalik võrrelda,” sõnas ta.

Lisaks muudavad pensionifondide haldurid fondide strateegiaid, näiteks võib muutuda aktsiate ja võlakirjade osakaal. “Kui mingi fondi strateegiaid hiljuti muudeti, siis ei peegelda pikaajaline tootlus enam seda, mis on fondil olemas täna,” selgitas Petter. “Sellisel juhul tasub just analüüsida tulemusi muudatuse algusest alates. See omakorda aga tähendab, et tuleb huvi tunda ka fondi sisu ja tegemiste vastu.”

Leiutatakse uusi võtteid

Petteri sõnul paneb müük kaubanduskeskustes muretsema, et kas inimene teeb ikka otsused kaalutletult.

“Väga paljud meist on ilmselt olnud olukorras, kus pärast pikka päeva täis argitoimetusi tahaks kiiresti haarata toidupoest vajaliku ja lahkuda, kuid teele jäävad agarad noormehed või neiud kindla plaaniga meelitada maksimaalselt palju poekülastajaid liituma just selle fondivalitseja pensionifondiga, keda nad sel päeval parajasti esindavad,” rääkis ta.

“Mida rohkem uusi nippe neist mööda hiilimiseks leiavad poekülastajad, seda rohkem uusi võtteid neid siiski kinni pidada leiutavad ka müügimehed. Nii ei toimi ammu enam näiteks ka vastus, et juba olen selle teenusepakkujaga liitunud, sest selle peale soovitakse üle vaadata, kas olete enda vanuse kohta ikka meie õiges fondis. Paratamatult paneb selline agressiivne müügiviis kliendi ennast halvasti tundma ja tekitab pensioniks kogumise suhtes negatiivse assotsiatsiooni,” kirjeldas Petter.

Petteri sõnul on tulevikuks investeerimine on elu üks tähtsamaid finantsotsuseid ja mida rohkem on selle kohta infot ning mida lihtsamalt seda infot kätte saab, seda suurem on tõenäosus, et pensioniks koguja ka selle peale ühel hetkel mõtleb ja läbimõeldud valiku teeb. “Reklaamil ja turundusel on teadlikkuse suurendamise juures suur roll,” lõpetas ta.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.