Tallinna asemel Kopenhaagenisse lennanud SmartLynx keeldus reisijatele kompensatsiooni maksmast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tallinna jõudis lennuk 5 tundi hiljem.Foto: Postimees/Scanpix

Tarbijavaidluste komisjoni pöördunud tarbija avaldusest ilmneb, et reisijad olid ostnud Novatours OÜ vahendusel lennupiletid lennuks 22.12.2018 marsruudil Lanzarote – Tallinn, lend nr MYX578. Lend pidi Lanzarotelt väljuma kell 12.10 ning saabuma Tallinna kell 20.30.

Tegelikult jõudis aga lennuk Tallinna üle 5 tunni hiljem. Reisi kestel teavitas lennuki meeskond, et tehakse vahemaandumine Kopenhaagenis, kus asendatakse meeskond. Kopenhaageni lennujaamas oodati väljalendu 3,5 tundi ning Tallinna jõudis lennuk kell 01.45.

Pärast lendu esitasid tarbijad avalduse kauplejale saamaks Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruses (EÜ) nr 261/2004 sätestatud hüvitist lennu hilinemise eest. Kaupleja tarbijate avaldust ei rahuldanud. Avalduses nõuavad tarbijad 1200 euro suurust hüvitist ehk 600 eurot reisija kohta.

Kaupleja vastuväited

SmartLynxi esindaja selgitas tarbijavaidluste komisjonile, et lend hilines eeskätt piirangute tõttu, mis tulenesid Lanzarote lennujaama tööst. Esiteks hilines väljalend tund aega, kuna juhtimiskeskus ei võimaldanud soodsat lennurada ning seetõttu oldi sunnitud väljuma rajalt, kus rakenduvad õhkutõusmise kaalu piirangud. Selle pärast ei saanud lennuk väljuda piisava koguse kütusega, et oleks tagatud otselend Tallinna ning Kopenhaagenis tehti tankimispeatus.

Kuna lend oli veninud, ei olnud meeskonnal võimalik jätkata teenindamist, kuivõrd rakendusid meeskonna puhke- ja tööaja piirangud (tööaeg max 15 tundi ja 15 min). Kaupleja arvates oli tegemist erakorraliste asjaoludega, mida tal ei olnud võimalik
ära hoida.

Tarbijavaidluste komisjoni otsus

Euroopa Kohtu praktika kohaselt loetakse erakorralisteks asjaoludeks ainult sündmused, mis oma olemuselt või päritolult ei ole omased asjaomase lennuettevõtja tavapärasele tegevusele ja väljuvad tema tegeliku kontrolli alt.

Kaupleja on esitanud hilinemise põhjendamiseks erinevaid väiteid, kuid pole erakorraliste asjaolude esinemist tõendanud. Lennu hilinemise põhjustasid väidetavalt Lanzarote lennujaama juhtimiskeskuse tegevus, millest tulenevalt ei saanud lennuk väljuda tavapäraselt lennurajalt, ebapiisava kütusekoguse tõttu tuli teha vahemaandumine tankimiseks, lennujaama rakendatud piirangut tõttu said lennuki meeskonna töötunnid täis ning tuli tellida Riiast uus meeskond ja seda oodata.

Eelloetletud sündmusi ei saa käsitleda asjaoludena, mis võimaldaks kauplejal keelduda hüvitise maksmisest. Lanzarote lennujaama kirjas selgitatakse üldiselt, et 22.12.2018 oli lennuliikluses tihe päev ja vahel suunatakse lennud teisele rajale, selline olukord olevat igal laupäeval.

Isegi kui lugeda väljalennu hilinemine asjaoluks, mida kaupleja mõjutada ei saanud, pidi kauplejale olema ettenähtav, et tekkinud olukorras ei pruugi meeskonna tööaeg olla piisav lennuks Tallinna. Kaupleja oleks pidanud toimetama asendusmeeskonna Kopenhaageni lennuväljale arvestusega, et pärast lennu tehnilist peatust saaks koheselt jätkata lendu.

Seega ei hilinenud lend lennuettevõtjast sõltumatutel asjaoludel ning reisijad on õigustatud saama hüvitist 400 eurot reisija kohta.

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.