Tartus jääb kuni 2025. aastani lasteaia kohatasu samaks

Tartus jääb lasteaia kohatasu 2025. aastani 81 euro juurde.Foto: Pexels

Tartu Linnavalitsus saatis volikogule eelnõu, millega soovitakse lasteaia kohatasu jätta alates 1. jaanuarist 2023 tasemele 81 eurot kuus. Tartu linna munitsipaallasteaedades ja -hoidudes on kohatasu seotud olnud miinimumpalgaga. Siiani on selle suuruseks olnud 14 protsenti eelneval aastal kehtinud kuutasu alammäärast. 81 eurot maksev kohatasu on Tartus püsinud viimased kaks aastat.

„Leppisime koalitsioonipartneritega koalitsioonilepingut sõlmides kokku, et aastatel 2022-2025 ei tõuse Tartus lasteaia kohatasu ja  säilivad soodustused alates pere teisest lapsest,“ kommenteeris Tartu linnapea Urmas Klaas.

Volikogule saadetud eelnõus, millega soovitakse muuta Tartu linna koolieelsete munitsipaallasteasutuste rahastamisel vanemate kaetava osa suurust, kehtestatakse kohatasu suuruseks alates 1. jaanuarist 2023. a 81 eurot lapse kohta kuus. Selle tulemusel jääb alates 2023. aastast kohatasu praegusega samale tasemele ning kokkuleppe kohaselt ei tõuse enne 2026. aastat.

Alushariduse kulusid ei tõsteta ning säilitatakse soodustused suurematele peredele

“Üldise elukalliduse tõusu taustal on meil Tartu lastevanematele selge sõnum: vähemalt alushariduses kulud ei kasva,” kinnitas abilinnapea Lemmit Kaplinski. “Samuti säilitame soodustused teise ja enama lapse kohatasule, mis kindlasti on paljude perede jaoks oluline kokkuhoid. Haridus peab olema võrdselt kättesaadav kõigile peredele ja koolitee algab lasteaiast,” lisas abilinnapea.

Eralasteaedade ja –hoidude toetused on Tartus seotud munitsipaallasteaedade eelarve mahu ja  kohatasu suurusega.  Kui kohatasu väheneb, siis suurendab linn eralasteasutuste baastoetust. Täiendava toetuse saamiseks ei või eralasteaed lapsevanematelt küsida rohkem õppemaksu kui munitsipaallasteaias kohatasu. 

Kavandatav kohatasu määruse muudatus vähendab linnaeelarve tulusid (võrreldes olukorraga kui kohatasu maksumus jääks seotuks palga alammääraga) ligi 495 500 euro võrra. See osa võimalikust laekumata tulust tuleb katta linna eelarve muude laekumiste arvelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.