Tõukerattaga põhjustatud õnnetus võib maksma minna tuhandeid eurosid

Tõuksijuht peab süüdi jäädes kõik kahjud ise korvama

Tõuksijuhi võimalus end kahjunõuete eest kaitsta on sõlmida kodukindlustus.Foto: Marek Rucinski / Unsplash

Võrreldes eelmise suvega on tõukerattaga toimunud õnnetuste arv kasvanud pea kolm korda, näitab kindlustusfirma ERGO statistika. Juhtumite käigus saavad sageli lisaks tõukerattale ja selle juhile viga ka sõiduautod või juhuslikud jalakäijad – kahjud tuleb enamasti hüvitada õnnetuse põhjustajal.

„Tõukerataste – olgu need siis isiklikud või renditud, elektrilised või tavalised – kasutamine on rahva seas väga suurt populaarsust kogunud ning kaasa on aidanud ka renditõukerataste kättesaadavus üha uutes piirkondades. Seetõttu ei olegi üllatav, et sel suvel on ERGOs registreeritud ligi kolm korda rohkem tõukerattaga seotud õnnetusjuhtumikindlustuse juhtumeid kui mullu samal ajal. Samuti on varasemast enam registreeritud kaskokindlustuse juhtumeid, kus sõiduautole on viga tekitanud tõukeratas,“ selgitab olukorda ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.

Kõige sagedasemad õnnetused, mis tõukeratastega juhtuvad, on kukkumised. „Kas hinnatakse oma sõiduoskusi üle ja ei saada suurema kiiruse pealt pidurdamisega hakkama või kaotatakse hetkeks tähelepanu ja sõidetakse millelegi otsa. Halvemal juhul sõidetakse otsa kõnniteel liikuvale jalakäijale, tõukerattajuhtidel on esinenud ka alkoholijoovet,“ kirjeldab Lepvalts.

„Ehkki enamasti on tagajärjeks mõlgitud plekk või katkised klaasid, võib tõukeratta ja sõiduauto kokkupõrge ka halvemini lõppeda. Liiklusõnnetuste põhjustajaks võib olla nii üks kui teine, kuid sõiduauto ja tõukeratta kokkupõrkes on nõrgem pool üldjuhul ikkagi viimane. Õnneks ühtegi surmaga lõppenud juhtumit meie praktikas täna pole veel ette tulnud, küll aga on inimesed pidanud pikka aega haiglavoodis või kodusel ravil paranema. Kindlasti soovitan tõukerattaga sõites kanda kiivrit, jälgida tähelepanelikult liikluses toimuvat ja olla ettevaatlik,” paneb Lepvalts liiklejatele südamele.

Materiaalne kahju võib tõukerattaga seotud õnnetuste puhul ulatuda tuhandetesse eurodesse. Lepvalts toob näiteks 500 euro suuruse kahju, kui laps sõitis tõukerattaga vastu naabri auto ust ja mõlkis selle. Teisel juhul oli autole tekitatud kahju suurus 2600 eurot, kui tõukerattajuht sõitis ristmikul ette peateel liikunud sõiduautole, mis selle tagajärjel vastu äärekivi põrutas.

Kuna tõukerattaga sõitmisel praegu kohustuslikku vastutuskindlustust ei nõuta ning ka renditõukerattaga sõitmine on rentija enda vastutusel, tuleb tõukerattajuhil õnnetuse põhjustajana kahjud kõik endal kinni maksta. Sõidukile tekitatud kahju aitab katta küll autoomaniku enda kaskokindlustus, kuid ka sel juhul võib kindlustusselts õnnetuse põhjustajalt hüvitatud kahjusumma tagasi nõuda. 

„Üks võimalus tõukerattajuhile siiski on – sõlmides kodukindlustuse lepingu, saab sellele juurde osta laiendatud vastutuskindlustuse kõikidele pereliikmetele, mis aitab ka tõukerattaga põhjustatud kahjude korral kolmandate osapooltele tekitatud kulusid katta,“ juhib Lepvalts tähelepanu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.