Uuest kuust jõustub tuulikutasu: uute tuulegeneraatorite läheduses elavad inimesed hakkavad raha saama

Uute tuulikutega koos tuleb ka tasu.

1. juulil jõustub tuulikutasu, mis hakkab tooma uute tuulikute läheduses elavatele inimestele ja kogukondadele lisatulu. Maismaatuulikud toovad mõjualas elavatele inimestele maksimaalselt aastas kuni kuue alampalga suuruse sissetuleku. Praegu juba kasutuses olevatele tuuleparkidele tasu ei laiene.

Hüvitisi hakatakse maksma tuulikutasudest. Keskkonnaamet hakkab tasu koguma enam kui 30 meetri kõrgustelt tuulikutelt, mis saavad kasutusloa pärast 1. juulit 2023.

Maismaa tuuleparkidelt kogutud tasud jaotatakse hüvitisteks kohalikele omavalitsustele ning tuulikute lähistel asuvatele majapidamistele. Hüvitist saavad kuni 250 meetristest tuulikutest kuni kahe kilomeetri kaugusel asuvad majapidamised ning üle 250 meetri kõrguste tuulikute puhul kuni kolme kilomeetri kaugusel asuvad majapidamised.

Kui tuulik alustab tööd, sõltub tasu suurus eelmise kvartali elektri börsihinnast ja tuulikuga toodetud elektrienergia mahust. Ehitusjärgus makstakse tuulikute eest kümnendik kehtivast tuulikutasust.

Näiteks kui omavalitsuses on 100 MW võimsusega tuulepark, mis toodab 300 000 MWh elektrit ning kvartali keskmine elektrihind oli tootmise ajal näiteks 90€/MWh, siis jääb tasu vahemikku 189 tuhat kuni 270 tuhat eurot. Füüsiliste isikuteni jõuab tulu maismaatuulikutelt ning seda maksimaalselt kuni kuue kuu alampalga ulatuses.

Meretuuleparkide tasu läheb kohalikele omavalitsustele, mis asuvad tuulepargist kuni 20 kilomeetri raadiuses. Kui merre rajatud tuulikud mõjutavad kalandusettevõtja tegevust, saavad Keskkonnainvesteeringute Keskuse vahendusel hüvitist taotleda ka nemad.

Märksõnad: , ,

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.