Vaidlus: kas netioksjonilt ostetud kauba saab 14 päeva jooksul tagasi saata?

OksjonFoto: Pixabay

Üks Eesti inimene ostis netioksjonilt jalatsid, mis – nagu hiljem välja tuli – ei sobinud. Ostja tahtis need tagastada, ent müüja polnud sellega nõus, kuna väitis, et oksjonitele ei kehti 14-p

Vaidlus algas sellest, kui Eesti inimene ostis ühes postikuluga pea 98 euro eest Adidas Terrex Swift GTX jalatsid netioksjonilt. Pärast võitu sai tarbija kauba kätte, kuid selgus, et suurus ei sobi.

Müügikuulutuses oli märgitud jalatsi sisetalla pikkuseks nimeks 28 sentimeetrit, kuid kauba kättesaamisel selgus väidetavalt, et tegelik sisetalla mõõt on vaid 26,7 sentimeetrit. Seetõttu tahtis ta raha tagasi saada.

Müüja polnud nõus kaupa tagasi võtma, kuna tema hinnangul sidevahendi abil – ehk internetis – enampakkumisel müüdud kaubale ei kehti 14-päevane taganemisõigus.

Kuna pooled kokkuleppele ei jõudnud, hakkas asja vaagima tarbijavaidluste komisjon. Keskseks küsimuseks saigi see, kas veebioksjonilt ostetud kauba saab kahe nädala jooksul tagasi saata, nagu veebipoest ostmise puhul.

Üldiselt näeb seadus ette, et ostja saab netist kauba ostmise lepingust taganeda põhjust avaldamata 14 päeva jooksul. Samas näeb seadus ette erandi: seda ei kohaldata lepingutele, mis on sõlmitud enampakkumisel.

See tuleb eurodirektiividest, mis selgitavad, et avalik enampakkumine on müügimeetod, kus kaupleja pakub võistupakkumise korras kaupa või teenust tarbijatele, kes viibivad enampakkumise juures ning kus edukas pakkumise tegija on kohustatud kauba või teenuse ostma.

Samas aga ütleb Euroopa praktika, et enampakkumise läbiviimiseks tarbijatele ja kauplejatele kättesaadavate veebiplatvormide kasutamist ei tohiks käsitleda direktiivi tähenduses avaliku enampakkumisena”.

Seetõttu leidiski tarbijavaidluste komisjon, et kuna leping sõlmiti veebioksjonil, kus tarbijal ei olnud võimalik isiklikult juures viibida, siis tuleb käesoleval juhul sõlmitud lepingut käsitleda sidevahendi abil sõlmitud lepinguna, millele kohaldub 14 päevane taganemisõigus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.