Võrklaev noomib toidupoode: maksutõusust suurem hinnatõus ei ole aktsepteeritav

Mart VõrklaevFoto: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei

Aasta alguses jõustunud maksumuudatus võib kohati olla raske, ent on seejuures vajalik. Siinkohal juhib aga Eesti rahandusminister tähelepanu asjaolule, et mõned kaupmehed on hindu kergitanud rohkem kui kaks protsenti.

“Aasta alguses tõusis Eestis käibemaksumäär 2 protsendipunkti. Maksumuudatused, sh käibemaksu ja aktsiiside tõus, on rasked, ent vajalikud. Tänu sellele saame järgmistel aastatel tõsta Eesti kaitsekulutusi, mis on hädavajalik, et meie riik oleks kaitstud, siin oleks turvaline elada ja saaksime pakkuda kindlustunnet Eestisse investeerimisel, mis praeguses majandusolukorras eriti tähtis,“ rääkis minister.

“Andmed näitavad, et poeketid on kaupade ja teenuste hindadesse käibemaksumäära tõusu lisanud kogu ulatuses. Siinjuures teevad murelikuks toidukaupade hinnad, mida kaupmehed on käibemaksumäära tõusust rohkem kergitanud. Jaanuaris kallines toit kuuga koguni 3%,“ sõnas ta.

Niisamuti tõi minister välja, et Eesti hinnatõus on euroalal üks kiiremaid, ning kaubagruppide hinnad, mis on tõstetud üle vajaliku maksumäära, ei ole aktsepteeritavad. “Ehkki kaupmehed on oma hinnakujunduses vabad, kutsun neid üles käituma majanduslanguse tingimustes vastutustundlikult ning oma hinnapoliitikat üle vaatama. Tarbijatele, meie oma Eesti inimestele, peavad elementaarsed toidu- jm kaubad jääma kättesaadavaks. Tunnustan neid kaupmehi, kes on hindu tõstnud vaid vajaliku maksumäära võrra või vähem,” rääkis Võrklaev.

“Riigi kaitse on meie ühine vastutus ja on oluline, et seda tajuksid ka kauplusekettide omanikud. Ärgem kasutagem maksutõusu ära, et selle varjus suuremat kasumit teenida,“ lisas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.