Fintech startup ettevõte Scramble aitab noortel ettevõtetel kapitali kaasata siis, kui pangalaenud või riskikapitaliinvesteeringud pole neile veel saadaval. Lükkavad ju pangad tagasi üle 60 protsendi kõigist väikeettevõtete laenutaotlustest. Just nüüd on aga avanemas Scramble järjekordne rahastusvoor ning uutele võimalustele tasuks kindlasti pilk peale visata. Voor algab täna, 30. mail ja kestab kuni 8. juunini 2022, esimesed intressimaksed tehakse investoritele juba esimese kuu jooksul.
Scramble on 2020. aastal asutatud üle-euroopalise meeskonnaga ettevõte, mille peakontor asub Tallinnas. Ettevõtte toetajate hulgas on mitmeid silmapaistvaid riskiinvestoreid, näiteks Wise, OLX ja Coffee Meets Bagel asutajad, aga ka Facebooki, Skype’i ja Miro tippjuhid.
Scramble eesmärk anda võimalus oma ettevõtet laiendada 99 protsendile asutajatest, keda pangad või investorid veel ei toeta.
Scramble loojal ja tegevjuhil Kamil Kurmakayevil on väga pikk kogemus veebiturgude loomisel Venemaal, Kagu-Aasias ja Euroopas. Tal on MBA-kraad Stanfordi ülikoolist ning rakendusmatemaatika eriala magistrikraad Moskva Füüsika ja Tehnoloogia Instituudist.
Kaasav rahastus – uus Eesti Nokia?!
Kaasav rahastus on viimastel aastatel populaarne trend – summad, mida investeeritakse, on muljetavaldavad ning need kasvavad aasta-aastalt kiiresti. Mullu kaasati Eesti startupide poolt rekordilised 950 miljonit eurot, mis on enam kui kaks korda rohkem kui üle-eelmisel aastal. Eesti päritolu raha osakaal selles oli 57 miljoni kanti, mis näitab selgelt, et eestlasedki tahavad üha rohkem investeeringutega oma tulevikku kindlustada.
Suurimate investeeringutena võiks 2021. aastast välja tuua järgmised nimed: Bolt 600 miljonit, Skeleton Technologies 29 miljonit, Veriff 58 miljonit, Gila 64 miljonit ja Scoro 13 miljonit eurot.
Scramble selgelt uuenduslik lähenemine finantsturul võimaldab investoritel anda tagatisega kasvulaene kiiresti kasvavatele innovaatilistele startupidele. Seejuures võib ka iga algaja ning detaile-mitte-nii-hästi-tundev investor kindel olla, et tema “tagala” on kindlustatud, st, et taustakontroll, riskianlüüs jm, tehakse investori eest ära.
Igaüks võib olla investor
Platvormi kaudu investeerimiseks ei pea tavaliselt rohkem aega kulutama, kui umbes viis minutit kuus investeerimisvooru ajal. Sellise aja leiab isegi väga intensiivse töö- ja elugraafikuga inimene. Investoriks hakkamine ei eelda turu põhjalikku tundmist või teaduskraadi majanduses – investor võib olla igaüks, kes soovib oma vaba raha targasti kasutada ning oma investeeringutelt regulaarset tootlust teenida.
Samuti ei tuleks peljata seda, et raha pole investeerimiseks piisavalt. Investeeritaval summal pole miinimumnõuet ega varjatud tasusid, mis tähendab, et alustada saab kasvõi ühe euroga ja täiesti ilma igasuguste kõrvaliste lisamaksudeta. Platvorm ise võtab väikese ühekordse vahendustasu ainult edukalt tagasi makstud laenude pealt, muid lisatasusid pole investorite kapitali investeerimise või väljavõtmise eest.
Platvorm kasutab rahastamisel ainult eurosid, seega valuutakursside seis investeeringut ei mõjuta ning sellegi pärast muretsema ei pea.
Kuidas Scramble töötab?
Scramble käivitab kord kuus idufirmade grupile uue investeerimis (käimasolev kestab 30.05-08.06.2022), mida nimetab idufirmade rühma “käivituspartiiks”. Partiis osalevad startupid laenavad investorilt raha grupina. Võrdlusena võib tuua näiteks selle, kuidas paljud Aasia ja Aafrika mikrokrediidi organisatsioonid tegelevad mikrofinantseerimisega, kus näiteks naisettevõtjad laenavad raha 4-5-liikmelistes rühmades.
Scramble meeskond töötab väga põhjalikult investori eest, analüüsides raha kasutamist, tehes taustakontrolle ning hinnates ettevõtete omanikke ja nende lennukaid äriideid. Igas kuus valitakse end juba tõestanud ärimudeli ja tugeva meeskonnaga parimad kandidaadid ning investoritel on nädal aega otsustamiseks, kas neisse panustada või mitte. Valida saab nii individuaalseid lemmikuid kui ka näiteks kogu grupi. Kui otsustada on raske, võib alati sõprade või teiste investorite pealt šnitti võtta.
Pärast isikutuvastuse läbimist saavad asjast huvitatud investorid paika panna oma investeerimisstrateegia, kas eelistatakse investeerida turvalisematesse, madalama tootlusega või riskantsematesse ja kõrgema tootlusega laenudesse.
Pärast vooru lõppu jagatakse tulemusi kõikide osalejatega ning investoreid teavitatakse samuti sellest, millal nad võivad oodata esimesi tagasimakseid startupide asutajatelt.
Ettevõtted laenavad raha 6 – 24 kuuks, investorid hakkavad raha tagasi saama juba laenu andmisele järgneval kuul. Kui peaks juhtuma, et ettevõte hilineb tagasimaksetega, siis küsitakse temalt täiendavalt lisaintresse, mis jagatakse samuti investorite vahel.
Investorite raha on turvaliselt kaitstud
Iga investeeringuga kaasnevad paratamatult ka riskid, kuid Scramble tiim teeb omalt poolt kõik, et raha oleks võimalikult hästi kaitstud. Vastavalt investori valitud investeerimisstrateegiale on laenud kaitstud ühe- kuni kolmekordse turvakihiga laenude “hapuks” minemise eest.
Nendeks turvakihtideks on näiteks laenude kaitsmine kapitali kaasavate ettevõtte omanike isiklike sissetulekutega, igakuised tagasimaksed kui ka madalamate riskigrupiga investeeringute katmine kõrgema riskigrupi arvelt. Selleks, et asjad aga nii kaugele ei läheks, analüüsitakse kõiki laenusaajaid äärmiselt põhjalikult.
Scramble missioon on lihtne – tänu platvormile on kõigil võimalus investeerida põnevatesse Euroopa idufirmadesse ja igas kuus tootlust teenida.
Tegevjuht Kamil Kurmakayev võtab kokku, mille poolest teistest pakkujatest erinetakse ja miks peaksid nii idufirmad kui ka investorid Scramble kasutama: “Idufirmade tulihingelise asutajana on mulle alati meeldinud riskikapitalistide toetus ja kasvuvõimalused. Paraku rahastavad riskikapitalistid vaid väga väikest osa alustavatest ettevõtetest. Valdav enamus idufirmadest peab end aastaid ise rahastama, enne kui pangad üldse laenu andmisele mõtlevad. Seetõttu on meil väga hea meel luua jaeinvestorite kogukond, kes on valmis toetama alustavaid ettevõtteid tagatisega stardilaenuga.”
Artikli sisu on informatiivne ja seda ei tohiks tõlgendada investeerimisnõuandena. Investeerimine on alati seotud riskidega, mistõttu tuleb kõik sellised otsused enne läbi kaaluda. Tootlus ei ole garanteeritud ning varasem tootlus ei garanteeri tulevast edu.