Lähipäevil astub ametisse uus, Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide valitsus. Ministrikandidaadid on aga loomulikult juba välja hõigatud ning seega tegi Inforegister aegsasti ülevaate, millistes ettevõtetes potentsiaalsetel valitsuse liikmetel osalused on, milliseid firmasid nad juhivad ning kuidas neil ettevõtetel läheb.
Välisministri kandidaat ja endine kaitseminister ning ettevõtja Margus Tsahkna (Eesti 200) on märgitud kasusaajaks ühes ettevõttes – osaühingus Defendest, mis kuulubki täies mahus talle. Aruande järgi on ettevõtte tegevuseks “eelkõige ekspordipotentsiaaliga Eesti ettevõtete tutvustamine ning kontaktide loomine erinevate valitsuste ja organisatsioonidega”. Viimase, 2021. aasta majandusaasta aruande kohaselt tegi ettevõte tunamullu 66 000 eurot müügitulu ning näitas 36 645 eurot kasumit.
Nimetatud firma vahendusel on Tsahknal osalused veel osaühingutes Kannistiku varad, mis on asutatud 2022. aastal ning mis pole aruandeid veel esitanud, ning MTJ Vara ja MM Hospital. Kahest viimasest esimene näitas 2021. aasta müügituluks 10 000 ja kahjumiks 1048 eurot ning teine pole majandusaasta aruandeid veel esitanud. Kõikides nimetatud ettevõtetes figureerib Tsahkna ka juhatuses.
Kliima- ja elukeskkonnaministri kandidaat Kristen Michal (RE) on ainuomanik ja ainus juhatuse liige potentsiaalsele ametikohale küllaltki sobiva nimega osaühingus Rohelised Torud, mis Inforegistri andmetel tegeleb investeerimisega. Viimane esitatud majandusaruanne annab ülevaate firma 2021. aasta tegemistest ning toona näitas ettevõte aruandeaasta kasumiks tänu finantsinvesteeringutest saadud kasumile 56 432 eurot. OÜ Rohelised Torud kaudu on Michalil 23,3 protsendi suurune osalus veebiportaalidega tegelevas osaühingus Ühendatud Kanalid.
Majandus- ja digiministri kandidaadiks seatud Tiit Riisalol (Eesti 200) on sajaprotsendiline osalus tema enda juhitavas ning Järvamaale registreeritud osaühingus Ipreu, mille tegevusalaks on märgitud turu-uuringud ja avaliku arvamuse küsitlused. Viimane majandusaasta aruanne on esitatud 2021. aasta eest ning selle kohaselt majandustegevust tol aastal ettevõttes ei toimunud.
Riisalo on väikeosanik ka osaühingus Ampler Bikes (0,07%), mis tegeleb elektrijalgrataste arendamise ja tootmisega, ning puidust prilliraamide tootmise ja müügiga tegelevas osaühingus Karl Design (0,14%).
Kultuuriministriks võib uues valitsuses saada Heidy Purga (RE), kes juhib talle endale kuuluvat osaühingut Mustmesi. Inforegistri andmetel tegeleb firma teatri- ja tantsuetenduste lavastamise ja esitamisega, suhtekorralduse ning muude kutsetegevustega. Viimase, 2021. aasta majandusaruande kohaselt oli ettevõtte müügitulu toona 22 046 ning kasumiks näitas firma 3434 eurot.
Regionaalarengu ministri kandidaat Madis Kallas (SDE) omab 50-protsendilist osalust osaühingus Hartal Projekt. Viimase, 2018. aasta eest esitatud majandusaasta aruande kohaselt on ettevõtte põhitegevuseks projekteerimine, detailplaneeringute koostamine, vee- ja kanalisatsioonisüsteemidega seotud tööde tegemine ja eespool nimetatud tegevuste alased konsultatsioonid. Sama aruande järgi tol aastal firmal müügitulu polnud ning kahjumit tekkis 2998 eurot.
Potentsiaalsel justiitsministril Kalle Laanetil (RE) on 1,16 protsendi suurune ühisosalus Saaremaal tegutsevas ettevõttes Rauni Põllumajanduse osaühing. Firma põhieesmärgiks 2021. aasta majandusaruande kohaselt oli põllumajandussaaduste tootmine ja realiseerimine, põhiliselt toorpiima tootmine.
Teistel ministrikandidaatidel Inforegistri andmetel Eestis mainimisväärset äritegevust või osalusi ettevõtetes pole.