Kes peab olema käibemaksukohustuslane ja milleks see üldse hea on?

Ettevõtjale tähendab sõna kohustus paljuski lisanduvat ressursside- ja ajakulu. „Käibemaksukohustuslane“ – sõnast endast on näha, et tegemist on kohustusega käibemaksu arvestusele ja maksmisel.

Kes on käibemaksukohustuslane?

2018. aasta algusest tõusis käibemaksukohustuslase registreerimise piirmäär 40 000 eurole, mis tähendab, et kui müügikäive kalendriaasta algusest arvates ületab 40 000 eurot, siis tulenevalt käibemaksuseadusest on ettevõttel kohustus registreerida end maksukohustuslasena. Avaldus käibemaksukohustuslasena registreerimiseks tuleb esitada maksu- ja tolliametile kolme tööpäeva jooksul alates registreerimiskohustuse tekkimise päevast.

Kaasnevad tegevused on kohustuslikud nii käibemaksukohustuslastele, kes on käibemaksukohustuslasena registris, piiratud maksukohustuslastele kui ka käibemaksukohustuslasena registreerimata isikutel juhul, kui nad on esitanud tehingu kohta arve või muu müügidokumendi, millele on märkinud käibemaksu summa.

Miks vabatahtlikult maksukohustuslaseks registreerida?

Esindaja saab ettevõtet ka vabatahtlikult maksukohustuslaseks registreerida enne maksustatav käive piirmäära täitumist või kui käivet ei ole veel tekkinud. Avalduse rahuldamise üle otsustab maksuamet ning menetluse käigus tuleb valmis olla täiendatavatele küsimustele vastamiseks.

“Vabatahtlikult on mõistlik käibemaksukohustuslust taodelda, kui on ette näha kapitalimahukaid investeeringuid, millelt on siis võimalik käibemaks tagasi taotleda,” selgitas Grow Finance’i partner Veiko Nüüd. “Arvestus töötab põhimõttel, et ostes teiselt käibemaksukohustuslastelt kaupu või teenuseid, saab käibemaksukohustuslasena teha tasaarvelduse enda müügi- ja ostukäibemaksu vahel.”

Arvestus esitatakse deklaratsiooni (KMD) kujul iga kuu 20. kuupäevaks eelmise kalendrikuu kohta. KMD tulem – tasumisele kuuluv käibemaks makstakse maksuametile, enammakstud käibemaks on õigus maksuametilt tagasi nõuda.

Käibemaksukohustuslaseks olemine ei ole õigustatud, kui ettevõtte kulud on madalad, kulubaasist enamuse moodustavad kulutused tööjõule või klientideks on erakliendid. Soovitus kehtib väiksematele äriühingutele. “Kui aga äriplaan on hea ja käive ületab maksustatava käibe piirmäära 40 000 eurot siis on ettevõtte esindajal kohustus registreerida äriühing käibemaksukohustuslaseks,” ütles Nüüd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.