Mis kasu on ettevõtjale majandusaasta aruande koostamisest?

Majandusaasta aruande koostamine on ettevõtjale seadusega peale pandud kohustus, kuid seda ei tehta kaugeltki mitte ainult äriregistrile või maksuametile esitamiseks.

Finantstulemuste ülevaadet ja kokkuvõtet vajab esmajoones siiski ettevõtja ise oma firma tegevuse hindamiseks ja edasiste finantsotsuste tegemiseks. Alates 2016. aastast on raamatupidamise seadusega lubatud leebemad nõudmised mikro- ja väikeettevõtete aruandluse ning konsolideeritud majandusaasta aruannete koostamise osas.

“See vähendab  väiksemate ettevõtete halduskoormust ja teeb raamatupidajate elu lihtsamaks,” selgitas Grow Finance’i partner Malle Liivat. “Ettevõtjal on võimalus rohkem keskenduda oma põhitegevusele – ettevõtte arendamisele ning kasumi kasvatamisele.”

Lihtsustatud aruandluse rakendamist tuleks vaagida aga ka teisest küljest: kas vähem infot sisaldavad aruanded ka oma eesmärki täidavad? “Kui väikese konsolideerimisgrupi (emaettevõtja ja tütarettevõtja(te)) aruanded rida-realt konsolideerimata tohime jätta, siis saavutame küll märgatava töö kokkuhoiu, kuid sellega väheneb ka aruannete ülevaatlikkus,” sõnas ta.

Aruannete vastu tunnevad huvi mitmed osapooled

Teatavasti kõrvaldatakse konsolideerimise käigus emaettevõtja ja tütarettevõtjate omavaheliste tehingute mõju kogu grupi tulemusele ehk välistatakse nende tehingute nn topelt kajastamine, mis muidu konsolideerimisgrupi tulemust moonutaks. See võimaldab koostada täpsemalt tegelikke tulemusi kajastavad aruanded ning ettevõtjal on hõlpsam nende pealt majandusotsuseid teha.

“Samas ei ole ettevõtte omanik ja juht ainus isik, kes finantsaruandeid “tarbib”, vaid nende vastu tunnevad kindlasti huvi ka ettevõtte äripartnerid ja konkurendid, kes oma tegevust planeerivad,” rääkis Liivat. “Seega tasub läbi mõelda, kui palju ja millist infot on otstarbekas avalikustada.”

Vabatahtlikult võib alati detailsema ja mahukama majandusaasta aruande esitada kui seadus kohustab. Kriteeriume, mis lubavad konsolideerimata aruanded esitada, on mitmeid.

Kui näiteks tütarettevõtetel on väga väikesemahuline tegevus, siis ehk tõesti konsolideerimine otstarbekaks ei osutu. Siiski, kui olete kindlaks teinud, et teie firma näitajad jäävad alla konsolideerimist nõudvate piirmäärade, siis enne, kui säästetud töötundide üle rõõmustama hakata, tuleks endalt küsida, kas saavutatud kokkuhoid ka hägusema lõpptulemuse üles kaalub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.