Puust ja punaseks: kellelt tuleb käibemaksu küsida?

Eestis kaupu ja teenuseid müües tuleb arvetele lisada käibemaks. Seda saab teha üksnes isik, kes on käibemaksukohuslaseks registreeritud ja saanud registreerimisnumbri, mis algab tähisega EE. Millal ja kellelt aga tuleb käibemaksu ikkagi küsida?

Müügi puhul jälgi, kuhu ja kellele kaupa müüakse

Grow Finance’i partneri Malle Liivati sõnul on eraisikule kaupu või teenuseid müües on reegel lihtne: “Arve summale on vaja alati lisada käibemaks, olenemata sellest, kas tegemist on Eesti või välisriigi isikuga.”

Kauba müügi puhul tuleb Liivati sõnul jälgida, kas see toimetatakse Eestist välja või ei. “Kui kaup transporditakse ostjale Euroopa Liidu liikmesriiki ning ostja on oma asukohariigis käibemaksukohuslaseks registreeritud, siis käibemaksu ei lisata. Siit ka kohustus alati kontrollida oma teises liikmesriigis asuva tehingupartneri kehtiva käibemaksukohuslase numbri olemasolu. Kui seda numbrit ei ole, siis tuleb müügil lisada Eesti käibemaks 20%.”

Käibemaksu lisamata müüakse kaupu ka ettevõtjatele väljapoole Euroopa Liitu. “Nii et Hiina ettevõttele kaupa müües on maksumäär 0%, eraisikule müües aga 20%,” sõnas Liivat. Kauba väljavedu 0% määraga nii kolmandatesse riikidesse kui ka Euroopa Liitu vajab dokumentidega tõendamist. “Tehingud, mille puhul aga kaup üldse Eestis ei asu ega liigu, ei ole Eesti käive ja maksu ei lisata,” ütles ta.

Teenuste puhul on asi juba keerulisem

Teenuste müügi puhul on reeglid Liivati sõnul juba keerulisemad. “Niinimetatud rusikareegel on see, et teise EL liikmesriigi käibemaksukohuslasele ja ühendusevälise riigi ettevõtjale saab müüa teenuseid käibemaksu lisamata, aga kõigi teiste ostjate puhul lisatakse 20%,” ütles ta. Siiski ei määra maksu lisamist ainult ostja isik.

Siin on ka hulk erisusi. “Näiteks saab käibemaksu lisamisel otsustavaks objekti või ürituse asukoht, millega seoses teenuseid osutatakse,” ütles Liivat. “Seega Eestis asuva kinnisasjaga seotud teenuste puhul tuleb alati lisada 20% käibemaksu, majutusteenuste osutamisel aga 9%, olenemata sellest, kes on ostja. Sama kehtib reisijateveo ja toitlustusteenuse osutamisel Eestis – lisatakse 20% käibemaksu.”

Üürimisel ja rentimisel Eestis tuleb vahet teha, kas on tegemist elu- või äriruumidega või hoopis sõidukite või muude seadmete ja inventari rendiga. Eluruumide rentimisel käibemaksu ei lisata. Äriruumide puhul on lubatud käibemaks lisada ainult siis, kui maksuametile on sellest eelnevalt teada antud. Sõidukite ja muu inventari või seadmete rentimisel lisatakse arvele käibemaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.